5 Ocak 2018

İçimi Isıtan Bir Şarkı


2011 yılından bu yana Cem Karaca'nın büyük ve tutkulu bir hayranıyım. Yıllarca babamın bana anlattığı Cem Karaca anılarını dinleyerek büyüdüm. Babamın gençliğinde Gençlik Parkın'da verdiği konser, Namus Belasını söylerken mikrofonu bir eline alıp sallaması... Gülhane Parkında verdiği konser ve unutulmaz Ceviz Ağacı şarkısını söylemesi... 80 Döneminin çalkantısında Cem Karaca'nın anıları... Bunların hepsini babamdan defalarca kere dinledim ve nihayetinde babamda var olan Cem Karaca hayranlığı bana da geçti.

cem karaca ile ilgili görsel sonucu

Ben gençken (daha doğrusu ortaokul-lisedeyken) arkadaşlarım, yaşıtlarım her biri Justin Bieber, One Direction ve adını hatırlayamadığım pek çok yabancı şarkıcının hayranı ve dinleyicisiydiler. Neden bilmiyorum ama hiç öyle birisi olamadım. Millet yabancı şarkı dinlerken veya Türkçe şarkı dinlerken bile onlardan biri olamadım. Şu sıralar bir Edis furyası koptu gidiyor ama ben hala Cem Karaca...

Yanına yanına al beni yanına
yakışırız ama çok çok
çok çok
diyeni değil de
Sevda kuşun kanadında,
ürkütürsen tutamazsın,
ökseyle sapanla
vurursun da saramazsın
diyeni severim
Sen aşkı çiçek böcek
güneş bulut sanmışsın
mevsimlerine göre uyuyup uyanmışsın
diyeni değil de
Sensiz ellerim üşür
içerimde kar yağar
diyeni severim ben.
Ve ayrıca geçenlerde youtube'da gezinirken harika bir belgesel buldum. Sizlerin de izlemesini öneririm. Cem Karaca'yı yıllarca vatan haini olarak anan, onu bir anarşist olarak görenler onun ne kadar da bizden olduğunu anlarlar umarım.
0 yorum:

Yorum Gönder