8 Ocak 2018

Kadınlarda Kısa Saç

Kadın deyince hemen hemen hepimizin aklında beliren figür uzun saçlıdır. Çünkü uzun saç küçüklüğümüzden bu yana bizlere dayatılan ''güzellik standartlarının'' vazgeçilmezlerindendir. Belki de en önemlisidir. Küçükken oynadığımız Barbie bebeklerde, ninelerimizin bizlere diktiği el emeği bez bebeklerde, podyuma çıkan mankenlerde, güzellik dergilerinde... Yani uzun saç her yerde! Kendi annem ve babaannem bile saçımı kestireceğimi söylediğimde bana karşı geldiler. Onlar dahil pek çok insana göre ''Saçını kestirince çirkin olursun, oğlan gibi olusun, Kısa saç kadına yakışmaz,''. Hayır efendim yakışır! Kestirdim ve mutluyum. Tamam ilk kestirdiğim zaman hemen google amcaya ''saç uzatma yolları, çabuk saç uzatan şampuan'' gibi aramalar yapmış olabilirim ama inanın ki bu sadece 1 haftalık bir süreç. Kendimi aynada gördükçe kendime hayranlığım kat kat arttı. İnanır mısınız yüz hatlarım daha da keskinleşti, fotoğraf çektirmekten nefret eden ben elimden telefonu düşürmez oldum.Peki neden kısa saç?
Çünkü uzun saçlı kadın figürü bizlere toplumun dayattığı bir şey. Bir kadın gidip saçını kısacık kestirse veya bir erkek gidip saçını uzatsa toplumumuz hemen cık cıklamaya başlar. Çünkü kadın dediğin kadınlığını, erkek dediğin de erkekliğini bilecektir. Kadın dediğin uzun saçlı olur, erkek dediğin kısa. Çünkü budur standart olan.
Ancak yeni yeni bu ''standartların'' yıkılmaya başladığını görüyorum ve bu gerçekten heyecan verici. Artık sokağa çıktığımda daha fazla kısa saç görmeye başladım. Kadınlar için kısa saç, erkekler için uzun saç yeni yeni toplumumuzca kabul edilmeye başlandı sanırım. Yani hiç değilse Ankara'da durum bu. Karanfil'de, Yüksel'de müzik yapan uzun saçlı erkekleri dinleyip onlara para atan amcalar ve teyzeler, kısa saçlı kadınlara hayranlıkla bakan gözler... Kısa saçlı kadınlar topluluğunun bir parçası olmak gerçekten çok güzel!Şimdi bakın, bir kere kısa saç öz güvendir, rahatlıktır, özgürlüktür, zamandan kazanmaktır, ellerinle saçlarını geriye taramanın verdiği hazdır. Yüz hatlarının belirginleşmesi, kafanın rahatlamasıdır.! Kısa saç toplumun dayattığı yazısız kurallara bir karşı çıkma, bir direniştir. Aynı zamanda büyük bir cesarettir kısa saç.
Diyelim ki saçlarınızı kısacık kestirdiniz ama oldu ya beğenmediniz. Geçmiş olsun! O saç uzarken şekilden şekile girecek. Saçınızın uzama sıklığına göre 3 haftada veya 4 haftada bir saçlarınızı kestirmeniz gerekecek ki saçınız düzgün ve sağlıklı uzasın. Ama merak etmeyin hazır buradayken işin sırrını söyleyim(malum ben de saçımı ilk kestirdiğimde kapsamlı bir araştırma yapmıştım) aktarlarda satılan doğal sarmaşık özlü şampuan saçlarınızın uzama hızını gerçekten arttırıyor. Onun haricinde yılan yağı özlü serum da saçlarınızın hızlı uzamasına büyük katkılar sağlıyor.


Sonra efenim, hani dedim ya kısa saç cesarettir diye işte onunla ilgili başka bir şey daha söyleyeyim; kısa saç cesarettir çünkü yağmurlu havada saçının berbat olacağını bildiğin halde dışarı çıkmak zorunda olmaktır. Yağmurdan korunmak için şapka takmak ise saçınızı yağmur kadar bozmasa da epey harap edecektir benden size söylemesi. 

Ama işte kısa saç bu yüzden cesarettir. Tüm bu zorlukları bildiğin halde bu riski almaktır. Ha bir de tabi onlarca saç aksesuarı almaktır.
Sizleri bilmem ama ben kısa saçı gerçekten seviyorum. Ne zaman yanımdan kısa saçlı bir kadın geçse ağzımı bir karış açarak bakıyorum. Çünkü çok seviyorum be! 
Ve inanın ki değer! Pişman olmayacaksınız...

4 yorum:

 1. Yakışır bal gibi de yakışır ama yüzün şekli çok önemli, her yüze yakışmıyor. Mesela bana asla yakışmaz. Uzun yüzlülere yakışmıyor. Elizabeth Taylor'un gençliği gibi alnı bombeli, yanakları bombeli, kısa burunlu, uzun olmayan yüzlere çok yakışıyor. Mariliyn Monroe da kısacık saçlıydı çok da yakışıyordu.:) Ama işte her yüze yakışmıyor....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız gerçekten her yüze yakışmıyor, yüzün ince, zayıf ve keskin hatlara sahip olması bence önemli. Lakin şöyle bir şey var; benim yüzümde ince ve uzun. O yüzden çevremde kime sorsam ''Ayy deli misin sakın kestirme, sana hiç yakışmaz'' gibi şeyler dediler. Ama onları dinlemedim ve iyi ki dinlememişim. Saçımı kestirince yüz hatlarım belirginleşti, kendime özgüvenim geldi. Gerçekten denemeden bilemiyor insan.. ama tabi bunun sonuçları kötü de olabilirdi Allahtan öyle olmadı. Gerçekten çok zor ve cesaret gerektiren bir karar :)
   Yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Kısa saç bazı kadınlara gerçekten çok yakışıyor, bazılarına yakışmıyor. Bence insan kendisine ne yakıştırıyorsa onu yapmalıdır yani sadece kısa saç konusunda değil, her konuda insan kendine yakışanı yapmalıdır çevredeki insanlar nasıl düşünür, diye yapacaklarımızdan vazgeçersek kaybeden bizler oluruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yorumunuza katılıyorum. ''Elalem ne der'' diye düşüne düşüne kendi hayatımızı yaşayamıyoruz, oysa unutmamamız gereken bir şey var ki o da önemli olanın elalemin ne diyeceği değil bizim ne istediğimizdir.
   Kısa saç evet her yüz hattına yakışmıyor, ama bunu da gerçekten denemeden bilemiyoruz. Bana çok dediler ''kısa saç sana yakışmaz'' diye. İyi ki onları dinlememişim, şimdi gerçekten sonuçtan memnunum.
   Güzel yorumunuz için de teşekkür ederim, sağlıcakla kalın :)

   Sil