8 Şubat 2018

Ben Diyeyim Ürtiker Siz Deyin Kurdeşen

28 Kasım 2017'den bu yana vücudumun her yerinde irili ufaklı, farklı şekillerde, farklı yerlerde inanılmaz kaşındıran kırmızı kabarcıklar çıkıyor. Tıptaki adıyla ürtiker, halk arasındaki adıyla kurdeşen(1. yi tercih ederim)
İlk başlarda ellerimde, kollarımda, bacaklarımda, ayaklarımda, gövdemde ve sırtımda çıkıyorlardı. Yani yüzüm hariç her yerde çıkıyorlardı ama son bir veya bir buçuk aydır yüzümde de çıkmaya başladı. Üstüne üstlük dudaklarımda ve ellerimde şişlik ve uyuşma da oluyor. (Dudağım botokslu gibi durması aslında güzel, bedava botoks sonuçta ama o şişkinlik hissinden hiç haz etmiyorum :D )


Ocak ayının 2. haftası benim final haftamdı ve multi ekstra ultra süper derecede iğrenç bir haftaydı. Ürtiker denilen illet yüzümü sarmıştı, ellerim ve yüzümde şişler vardı, regl dönemimdi ki en berbat olanı buydu sanırım. Son derece sinirli, asabi ve karın ağrılıydım. Sivilceler de cabası. İşte böyle bir durumda geçirdim final haftamı. Sevgilimden ayrıldığımı saymıyorum bile.(Aslında yukarıda saydıklarım yüzünden ondan kaçıyordum, sanırım o beni yanlış anladı ama neyse. Sırf onun için cildiyeye gidip sivilce tedavisi oluyordum, ayrıldık ama tedaviye devam ediyorum, bir işe yarasın hiç değilse :D)

İlk final haftamın böyle geçmesi gerçekten üzücüydü ama nasıl becerdiysem o halde bile notlarımı yüksek tutabildim. İşte azim, işte zafer! Bu yazıyı okuyan öğrenci arkadaşlarım varsa kıssadan hisse çıkarsınlar. Gribim, depresyondayım vs. diye bahane bulmasınlar :)

Ürtiker için için yaklaşık 2 aydır cildiyeye gidiyorum. Doktorun verdiği ilaçlar ne yazık ki işe yaramadı. Bu yazıyı yazarken bile her yerim kırmızı kabarıklıkla dolu:((( Gece yatmadan aldığım uyku hapı işe yaradı aslında. Onu içtiğimde neredeyse hiç çıkmıyordu bu illet şeyler ama uyku hapı da sürekli kullanınca alışkanlık yaparmış o yüzden içmiyorum. Yani sizin anlayacağınız 3 aydır berbat durumdayım. Öyle bir hastalık düşünün ki gece kaşınmaktan uyuyamıyorum. Uykuya dalsam bile kaşıntılar beni hemen geri uyandırıyor. Böyle bildiğiniz hayvan gibi yatağa sürtünüyorum artık. Elim, kolum, bacağım, ayağım, yüzüm, saçım, sırtım, vücudumun her yeri kaşınıyor! Sürekli kaşımaktan her yerim çiziklerle doldu. Ve ilk oluştuklarında çok can yakıyorlar:( 
Ayağımın altında çıkan kabarıklık yüzünden 2-3 gün topallayarak yürüdüm. Hem ağrılı, hem kaşıntılı hem şişlikli iğrenç bir şey bu! Tüm vücudumu sarması da cabası! Beyaz tenli olan ben, güneşte yanmış gibi kıpkırmızı oluyorum, böyle vücudumdan ateşler çıkıyor.

Doktora verdiğim kan sonuçlarım temiz çıktı. Sadece en az 60 olması gereken kandaki demir oranım 25 çıktı o kadar. Onun dışında kan sonuçlarım tertemiz pür pak. Doktorum 3 kere falan ilaç değiştirdi hiçbiri işe yaramadı. İnternetten biraz araştırdım, 8 yıl bu hastalığı çeken varmış! Ben 8 yıl boyunca kaşınacak mıyım?! Arkadaşlarımla buluşmaya gidemiyorum ya düşünün. Milletin yanında kaşındıkça böyle tiksintiyle falan bakacaklar 1 noktadan sonra, haklılar.

Bir de şöyle bir şey var, bu alerjilere ne sebep oluyor onu da bilmiyorum. Böyle her gün mutlaka yediğim bir şey yok. Hani böyle her sabah yumurta yesem de desem ki ''Hmm demek ki bende yumurta alerji yapıyor, yemeyi bırakayım'' YOK! Her gün düzenli yediğim hiçbir yemek, hiçbir ilaç yok! Her gün istisnasız yediğim şeyler ne olabilir? Su, ekmek, yağ, tuz. İlk ikisine alerjim olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Yağ ve tuz desem o da değil çünkü bazen sadece brokoli yiyorum. Böyle yemeği salatası falan değil. Bildiğin brokoliyi haşlayıp limon sıkıp yiyorum kütür kütür. Ne yağ ne tuz koymuyorum ama yine çıkıyor bu illet şeyler yine çıkıyor!Her şeyin kaynağı stres derler. Bunun sebebi de stres olabilir. Ama maalesef öyle bir ortamda yaşıyorum ki stresten uzak durmam mümkün değil. Yani I'm not stressful. I'm stress.
Belki uyku hapı rahatlattığı, stresten uzaklaştırdığı için ürtikerler çıkmıyordur bilmiyorum. Tek istediğim şu illetlerden bir an önce kurtulmak :(

Şimdi size ürtikerle ilgili fotoğraflar göstereceğim. Bana ait değiller. Ama benimkiler de aynen böyle oluyor. Kesinlikle iğrençler. Bakmak istemezseniz anlarım.8 yorum:

 1. Çok üzüldüm Kamer'ciğim, stresten filan olmasın? Dilerim en, en, en kısa zamanda geçer, Allah şifalar versin, notlarının yüksek gelmesine çok sevindim. Geçenlerde mutluluk hormonlarının kanser hücrelerini nasıl yok ettiğini, yendiğini gösteren bir video gördüm internette, onlar bile yeniliyorsa, kurdeşen de yenilir diye düşündüm. Mutlu ol, yen o hastalığı. Moral her şeyi yener.
  Tekrar geçmiş olsun. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Müjde ablacım :) İnşallah kurtulacağım bu illetten.
   Adı hastalık ismi gibi gelmiyor, kurdeşen ürtiker sıradan bir şeymiş gibi geliyor ama yaşayan bilir onun ne illet olduğunu :((

   Sil
 2. Unuttum, Marilyn'in bu pozunu ilk kez görüyorum çok severim rahmetliyi, çok tatlı...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Hangi filme ait olduğunu bilmiyorum. Google'a ''itch tumblr'' yazınca çıktı :D

   Sil
 3. Bir alerji testi yaptırsan, belki farklı şeylere hasssiyetin vardır.
  Geçmiş olsun ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ❤️ Alerji testi yaptırdım hiçbir şeye alerjim yokmuş. Hava ve yemek kaynaklı hiçbir şeye alerjim yokmuş 😞 neden böyle oluyorum bilmiyorum..

   Sil
 4. Kaşıntı sorunu bende de var özellikle geceleri uyutmuyor... Ama cildimde hiç bir kızarıklık ufacık bir kabartı bile yoktur. Uyuz da yok... Cildiye doktoru bir anlam veremiyor. Alerji testi yaptırmak için randevu aldım ama testten kaçtım :) Bakalım ne olacak çok pis bir şey kaşıntı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh hem de ne pis bir şey.. alerji testi çok basit oluyor 1 dakika bile sürmüyor, böyle küçük iğnelerin olduğu bir şey var üzerindeki her bir iğneye 1 damla sıvı damlatıyorlar sonra o aleti kolunuza bastırıyorlar böyle çok az acıyor yani kan aldırmaktan 1000000000 kat daha acısız bir şey öyle diyim:) geçmiş olsun bu arada:)

   Sil