13 Şubat 2018

İnsanı İnsan Olduğu İçin Sevmek

İnsanlık nedir? Bir bebek katilini, bir tecavüzcüyü, bir bölücüyü insan yerine koymak mümkün müdür? Sırf “insan” oldukları için onları sevmek olur mu?Yaratılanı yaradandan ötürü sevmeyi 8 yüzyıl önce bıraktık. O yüzden bugün çıkıp da “insanı insan olduğu için seviyorum” diyenleri ciddiye alamıyorum. İnsanı insan olduğu için seveceksen istisna yapmadan, ayrım yapmadan herkesi seveceksin. Teröristmiş. Ne önemi var? O da bir insan. 3 yaşındaki çocuğa tecavüz etmiş. Ne önemi var? Sonuçta insan. Hayvana yellenmiş? Olsun, insan.

“Bir canlıya zarar vermediği sürece severiz” falan demeyin. İnsanı hayvandan da bitkiden de ayıran şey nedir? Kendi türüne ve diğer türlere zarar vermesi. Yıkıp dökmek, yok etmek iç güdüsü insanın doğasında var bir kere.

Çevresine zarar vermeyen insan var mı hiç siz söyleyin?

O yüzden sosyal medyada olsun gerçek hayatta olsun “insanı insan olduğu için severiz” deyip duyar kasmaya çalışan çakma filozoflardan hiç hazzetmiyorum.
Şenol Hocama çakma filozof diyenlerden hiç hazzetmiyorum yeri gelmişken bunu da burada söyleyim.

Bu yazıyı burada paylaşıyorum çünkü ben böyle düşünüyorum. İnsanı insan olduğu için sevmeyi tarihin tozlu raflarında bıraktık. “İnsan” tanımına zamanla yeni yeni kavramlar kazandırdık ve bu kafamızda kurduğumuz insan modelini seviyoruz.

Peki şimdi size birkaç sorum var: “İnsan nedir? Nefes alan ve düşünen her canlıyı insan yerine koyabilir miyiz? Eğer koyarsak onları sırf insan oldukları için sevmemiz ne kadar doğru olur?”

Sizlerden cevaplar bekliyorum,
Kendinize iyi bakın ^^

2 yorum:

  1. ASLAAAAAAAAAA!
    Bir kere o türlere insan denmez, insan denmediği için insan olduğu için sevmek gibi bir durum zaten ortadan kalkar. Böyle kediye, köpeğe, bebeğe, çocuğa, ata, eşeğe tecavüz edenin direkt kafasına sıkacaksın, yargılama filan gerekmez. İnsan değil çünkü bunlar.
    Eline sağlık Kamer'ciğim,

    YanıtlaSil