15 Şubat 2018

Nereye Gidiyoruz?

Geçenlerde instagram hesabımda gezinirken bir video ile karşılaştım ve o video bu soruyu sormama sebep oldu. Nereye gidiyoruz? Gerçekten de sanattan ve bilimden anlamayan, edebiyatına sahip çıkmayan, ilimi önemsemeyen bir millet miyiz?


Hadi tamam, biz şimdi YGS&LYS veya yeni adı her neyse o sınava çalışan bir öğrenci değiliz. O yüzden her yazarın adını, eserini bilmemizi beklemiyorum ama Allah aşkına bu nedir?Ortaokul veya lise öğrencisi bir kız çocuğu. Tamam, hani bilmezsin de Semaver'in Sait Faik'in eseri olduğunu bilmezsin. Bu yaşa gelip de Sait Faik'in soyadını bilmeme rezilliği nedir? Youtube videosu çekeceğim, vlogger olacağım diye çabalıyorsun, tamam. Hiç değilse bildiğin bir konuyu ele alsan da onunla lgili video çeksen? 

Enes Batur gibi Kerimcan gibi korktun mu videosu çeken kız gibi hiçbir şey yapmadan, insana değer katan bir şey üretmeden ünlü olan insanları gördükçe insanlar onlar gibi olmak istiyor. Kim istemez kısa sürede ünlü olmayı? Kim istemez çalışmadan para kazanmayı? Kim istemez çabalamadan başarı elde etmeyi? Herkes ister. 

İnsana insanlık katanların, fikir aşılayanların emekleri ve çabaları görünmezken, o insanlar karınlarını doyuramazken böylelerinin ünlü olması çok can sıkıcı. Öyle bir çağ yaşıyoruz ki saçmalayan kazanıyor emek hırsızları kazanıyor! Böyle insanların ünlü olmasını sağlayan youtube gibi scorpe gibi platformlar oldukça, emek hırsızlarını birinci yapıp 500.000 lira para veren Yetenek Sizsiniz gibi programlar oldukça bunun önüne nasıl geçilir bilemiyorum.
Biz insanlar, gerçek sanatçıları ve gerçek bilim insanlarını kendi dünyalarında yaşamaya bırakırken güzellikleri ve yakışıklılıklarıyla veyahut saçmalamalarıyla ünlü olanları kendi dünyalarımıza alıyoruz. Sonra da diyoruz ki Türkiye'de bilim yok Türkiye'de sanat yok! E tabi olmaz!

Mükemmel çizimlerini, harika hikayelerini, benzersiz şiirlerini kendi sosyal medya hesaplarında, bloglarında paylaşan yüzlerce ve binlerce insan var ama gelin görün ki ''yılaan korktun mu?'' diye bir video çeken insan o gerçek sanatçılardan daha çok ilgi çekiyor. Tecavüzcüsüne aşık olan kadının, okuldaki uyuşturucu ve sigara kullanan kötü çocuğa aşık aptal kızın anlatıldığı kitaplar yok satarken gerçek bir zekayla üretilmiş içeriklerle dolu yazılar internetin bir köşesinde kayboluyor. 

Durum böyle giderse, hak etmeyene çok değer hak edene az değer vermeye devam edersek aynı sıkıcı konuları evirip çevirip bize sunan kitaplarla ve dizilerle, bize hiçbir şey katmayan videolarla başbaşa kalmaya devam edeceğiz demektir.
Bir tarih öğrencisi olarak söylüyorum ki, tarih boyunca kim insana bir şey katan bir içerik ürettiyse o insan baskıya uğradı, hapse atıldı, sürgün edildi, yok sayıldı, öldürüldü ve değeri yıllar sonra  yüzyıllar sonra anlaşıldı. Ben yine en iyi bildiğim sanatçıdan örnek vereceğim: Cem Karaca. Yıllar boyunca halkın sesi olan, halkın yaşadığı açlığı, işçinin yaşadığı haksızlığı anlatan usta 1980'de başa gelenler tarafından hain ilan edilerek ülkeden gitmek zorunda bırakıldı. 

Yurt dışında yaşadığı dönemde sık sık memleketine olan özlemini dile getiren Cem Baba çıkan bir af ile yurda geri döndüğünde ise ''dönek'' ilan edildi döndü diye memleketine... Cem Karacaya haksızlık edenler, onu yıllar önce memleketinden ayıranlarla aynı zihniyette olanlar bugün Cem Karacayı yad ediyorlar. Garip değil mi?

Duruma bir de şu açıdan bakmak gerekiyor : Gerçekleri söyleyenlerin, insana değer katanların haksızlık ve zulüme uğradıkları bu dünyada insana bir şey katmayan içeriklerin üretilmesi sizce de biraz normal değil mi? İnsanoğlu ne zaman doğruyu söylese ezildi, gözden düşürüldü, hapsedildi, sürgün edildi ve öldürüldü. Hiç kimse gelmiyorsa aklınıza Uğur Mumcu gelsin. Böyle bir dünyada gerçekleri söyleyerek para kazanmak gördüğünüz gibi pek mümkün değil. Çünkü herkes korkuyor. Belki de bu yüzden artık insanlar böyle saçmalıyor, kimsenin kimseye bir şey katmak gibi bir amacı yok. Herkes öyle veya böyle yaşamaya bakıyor.

Böyle olunca da bir yerlere varmamız pek mümkün gözükmüyor ne yazık ki.

4 yorum:

 1. Eline, koluna sağlık Kamer'ciğim, valla bu yazıya söyleyecek hiçbir sözüm yok, altına imzamı atarım, tebrik ediyorum.

  Çok muzdaribim bu konudan, ne harika şiirler yazanlar var, ne güzel hikayeler yazan var, ne güzel dikiş dikenler var, örgü örenler var ama adam dediğin gibi abuksabuk bir şey yapıyor milyonlarca izleyicisi oluyormuş:(((ne diyeyim yazıklar olsun:(((

  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Müjde ablacım.

   Kameraya kafa atarak video çeken bir insan yüksek bütçeli saçma sapan bir film çıkarırken senin gibi güzel resimler çizen orijinal hikayeler üreten bir insan fark edilmiyor :( Gerçekten yazıklar olsun:(

   Sil
 2. Bu kızcağıza kızamıyorum. O kadar içten söylüyor ki, o kadar inanmış ki. Sorun eğitim sisteminde. Eğitim yerlerde Kamer. Eğitim bitmiş. O yüzden bu video o kadar normal ki? Nereye gidiyoruz peki? İyi bir yer olmadığı kesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle.

   Eğitim bitti, eğitimi organik hoşafa ödül verenler, kuran okuyan çiçeği birinci seçenler bitirdi.. Ne diyeyim yazıklar olsun ve de sonumuz hayırlı olsun :(

   Sil