5 Mart 2018

YGS & LYS'ye Nasıl Hazırlandım?

Herkese merhaba! Bugün sizlere YGS ve LYS sınavlarına nasıl çalıştığımı anlatmak istiyorum. Anlatayım ki çalışanlara veya çalışacak olanlara bir fikir vereyim, ufak da olsa katkıda bulunayım :)

Eşit ağırlıkçı olduğumu ve çoğu eşit ağırlıkçı gibi hem TM hem TS’den sınava girdiğimi hatırlatayım. Şu an tarih bölümünde okuyorum ama küçümsemeyin, 7000 sıralama yapıp girdim. Bilgilerimi de verdiğime göre hadi o zaman başlayalım:Öncelikle şundan söz etmek istiyorum ki çoğu kişi lise sonda veya 11. sınıfta Temel Liseye geçer. Temel liselerde öğrencilere şişme notlar verilir, karne ortalamaları yükseltilir ve üniversite sınavına yönelik öğrenci çalıştırılır. Aslında gayet güzel bir şey fakat insanı çok sıkıyorlar. Haftanın 6 günü sabahtan akşama kadar ders, etüt, soru; haftanın tek boş olduğun gününe de onlarca ödev... Ben cidden bu kadar sıkıntıya gelemem. Hani ''Ben bu kadar sıkıntı çekerim, seneye de üniversitede gezerim bana sıkıntı yok'' diyorsanız gidin. Ne yalan söyleyim ben öyle diyemedim. Gittiğim anadolu lisesinde kaldım. Peki neden?

1.Ben rahatıma düşkünüm
2.Yeni bir liseye geçersem kesinlikle uyum sorunu yaşardım
3.Gittiğim anadolu lisesi zaten iyi bir liseydi, öğretmenlerim çok iyi ve ilgililerdi ayrıca tüm öğretmenlerimce tanınıyor ve çok seviliyordum.

Bu yüzden son sene lisemi değiştirmedim. Zaten anadolu liselerinde son sınıftaysanız ders yapmazlar. Prosedür gereği 10dk falan ders anlatırlar sonra da sizi serbest bırakırlar ve soru çözersiniz. Ayrıca yıllardır tanıdığım ve bildiğim hocalarım olduğu için arada çekingenlik, mesafe falan da olmadı. Son sene çoğu öğretmenimle abla-kardeş, abi+kardeş gibiydik.

Bu arada artık saçım uzadığı için eskisi gibi dikemiyorum. Daha çok böyle bir saç modeli kullanıyorum o yüzden bitmojimi güncelledim :)
Evet, temel liseye gitmememin sebeplerini açıkladığıma göre gelelim ikinci bir önemli hususa; dershane.

Son sene dershaneye gittim. Şimdi diyeceksiniz ''E hani rahatına düşkündün?'' veya ''Neden temel liseye gitmedin? Dershane için ayrı para vermek mallık değil mi?'' hayır değil. Ben geçen sene dershaneye Eylül ayında kaydoldum ve o zamanda dershane fiyatları epey düşmüştü. 4000 ya da 6000 tl gibi bir ücret verdik. Okuldan çıkınca 1 saatlik boş vaktim oluyordu, yemek falan yiyip dershaneye gidiyordum. Ayrıca dershane de beni çok sıkmıyordu, canım istediğinde gitmiyordum ve bunun hesabını vermek zorunda da değildim. Ailem de yoğun olduğumu bildiklerinden bir şey demiyorlardı.

Sonra, eğer dershaneye değil de temel liseye gitseydim bir sürü züppenin arasına girmiş olacaktım ve %100 eminim ki uyum sorunu yaşayacaktım. Ben orta halli bir ailenin kızıyım, öyle yıllardır özel okullarda kolejlerde okuyan huyunu suyunu bilmediğim insanların yanında kendimi iyi hissetmeyecektim. Kendi masum Anadolu lisemde, tanıdığım arkadaşlarımla, tanıdığım öğretmenlerimle birlikte oldum ve kesinlikle daha iyi oldu.


Okuldan sonra 3 ya da 4 saat dershanede ders görüyordum. Sakın ''Kıza bak, sıkıntıya gelemem diyordu ama okul+dershaneyle günde 12 saat ders görüyormuş, yine aynı hesaba çıkmadı mı?'' demeyin. Dedim ya okulda ders falan işlenmiyordu. Hocalar geliyordu ama ders falan işlemiyorlardı, sınava yönelik çalışalım diye bizi serbest bırakıyorlardı. O serbest bıraktıklarında da isteyen testini çözüyor, isteyen facebook/instagram geziyor, isteyen müzik dinliyor isteyen de dışarı çıkıp topunu oynuyordu. Ben tabi genelde test çözüyordum ama ben de insanım, ders çalışmaya programlanmış bir robot değilim. Kendime bir sınır koyuyordum, işte atıyorum 5. testi bitirdiğimde mola vereceğim diyordum ve veriyordum.

Biraz da ders çalışma metoduma gelecek olursak;
Çok önemli bir nokta var. Hangi derse ne kadar çalışıyordun? Programını nasıl yapıyordun? Hemen cevaplayım:
Programımı ben yapmadım. Okulun yaptığı ders programına uydum. Okul benim için bir program yapmadı, bildiğiniz ders programına uydum.
O gün okulda hangi dersler varsa o dersin test kitabını götürüyor ve o derste ona çalışıyordum. Bu gerçekten iyiydi çünkü mesela tarih dersinde tarih testimi çözüyor anlamadığım bir soru olursa o an sınıfta olan öğretmenime gidip soruyu gösteriyordum.
Matematik dersinde matematik testimi çözüyor, anlamadığım soruyu hemen matematik hocama soruyordum.

Okul ders programları o kadar iyi yapılıyor ki, mesela matematik gibi önemli bir ders haftada 6 saat, edebiyat 5 saat, tarih-coğrafya dersleri 4 saat yapılıyordu. Yani sınavdaki ağırlıklıklarıyla orantılı sayılacak bir program yapıyorlar. O yüzden oturup da kendime bir program hazırlamadım.

Zaten son sene çantada ders kitabı-defteri olmaz. Onun yerine o günkü dersle ilgili bir test kitabımı koyuyordum, ona çalışıyordum.


Tabi o gün dershanede hangi ders varsa onun kitabımı da çantaya koyuyordum ve okulda ona da çalışıyordum. Tenefüslerde yine normal aramı veriyor, ders zili çaldığında soru çözmeye geri dönüyordum.

Peki ne kadar soru çözüyordum?
Tarih-coğrafya derslerinde şöyle yapıyordum;
Ünite ünite gidiyordum. Tarihte bir üniteyi okuyor, tekrar ediyor daha sonra onunla ilgili testleri çözüyordum ve bunu 1 ders saatinde yani 40dk da yapıyordum. Yuh diyebilirsiniz, zaten şu an tarih bölümünde okuyorum. Tarih bilgim zaten iyiydi o yüzden bu hızım normal. Siz bu süreyi 2 derse de yayabilirsiniz.

Coğrafya dersinde ünite ünite gitmekten ziyade konu konu gidiyordum. Peşpeşe 2-3 konuyu bitiriyor, ardından testini çözüyordum. Keza edebiyatta öyle...

Matematik dersine gelince... Ne yalan söyleyim matematikten hiç anlamazdım. Zaten tarih bölümü istediğim için matematiği sadece YGS düzeyinde çalışıyordum. Matematikte hiç konu çalışmadım, matematik test çözerek yapılıyor. Test çözüyordum, anlamadığım soru olursa öğretmenime, arkadaşlarıma soruyordum ve öyle öyle yapıyordum. Yapamadığım, çok takıldığım bir soru olursa başımı ağrıtıyordu ve test çözmeyi hemen orada bırakıyordum. Biraz gıybet biraz instagramdan sonra kafam rahatlayınca soruya dönüyordum ve daha iyi yapabiliyordum.

Lisede matematik dersi sınavlarında 90'ın altında not almamış olsam bile bu matematiğe olan zekamdan değil, ezber gücümün yüksek olmasındandı. Matematik gibi bir bilimi ezber yaparak ''matematiğim çok iyi'' demek benim haddim değil. Matematik bir düşünce bilini ve benden sonsuz saygı alıyor. O yüzden matematikle ilgili sizlere daha fazla tavsiye veremeyeceğim, kusura bakmayın.


YGS Türkçe-Matematik-Tarih-Coğrafya için Palme Yayınevinin kitaplarını kullandım. Her sayfada sağda ve solda konu anlatımları vardı ve gerçekten iyiydi öneririm. Tarih ve Coğrafyada ek olarak Karekök YGS kitaplarını kullandım onlar zaten efsaneydi düşünmeden alın.

palme yayın evi ygs ile ilgili görsel sonucu
Palme Yayınlarının YGS kitapları. Kesinlikle öneriyorum. Resim buradan alıntı tık tık
LYS'ye gelince;

Edebiyat dersiyle ilgili şunu söylemek istiyorum.
Ben Edebiyata Limit yayınlarıyla çalıştım ve başka da yazılı kaynak kullanmadım. Limit Edebiyat test kitabı ve konu anlatımlı el kitabı LYS'de 43 net yapmama yetti. El kitabından konuyu çalışıyor, daha sonra test kitabından çözüyordum. Limit Yayınları gerçekten muhteşem, size de kesinlikle öneririm. Edebiyatta Limit'in yanında kullandığım ikinci bir kaynak daha vardı o da Doping Hafıza. Gerçekten o da mükemmeldi. Eserleri-yazarları hep onun sayesinde ezberledim.Önce Limit el kitabından konu çalışıyor daha sonra Doping'den video izliyor en son Limit test kitabından testi çözüyordum. Bu yöntem edebiyatta 43 net yapmamı sağladı ki bu hiç fena değil.
Bu arada amacım kesinlikle reklam yapmak değil beni yanlış anlamayın lütfen.

İlgili resim
Limit soru bankası ve el kitabı. Resim buradan alıntı tık tık

Tarih dersinde;
YGS'de Karekök test kitabını kullandım. Bazı yerlerde hatalı soruları olmasına rağmen piyasadaki en iyi kitaptı size de öneririm ama sadece YGS için. Çünkü LYS kitabı berbattı. Ben LYS tarih için 2013 veya 2015 basım bir kitap kullanmıştım. LYS tarih için konu anlatımlı kitap kullanmadım, onu da matematik gibi soru çöze çöze öğrendim ama dediğim gibi ben şu an tarih bölümünde okuyorum yani tarih bilgim zaten iyiydi.

karekök tarih ygs ile ilgili görsel sonucu
Karekök Yayınlarının YGS Tarih kitabı. Görsel buradan alıntı tık tık
Coğrafya dersinde;
Hem YGS hem LYS için Karekök yayınevini kullandım. Mükemmeldi. Zordu ama kesinlikle piyasadaki en iyisi. Konu anlatımı içinse ..... kullandım. Baskısı olsun, bilgileri olsun mükemmeldi öneririm..

karekök lys coğrafya soru bankası ile ilgili görsel sonucu karekök lys coğrafya soru bankası ile ilgili görsel sonucu 

Evet vereceğim bilgiler bu kadar. Gördüğünüz gibi sözelciyim. LYS'de TS-2 de ve TS-1'de 7000 küsür sıralama yaptım. Şu an Ankara'da Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde Tarih bölümünde okuyorum. Tm-3’te 80.000, TM-2’de 100.000, TM-1’de 110.000 sıralama yaptım. TM puanlarım matematikten dolayı çok iyi değil ama yine de onlarca üniversitede iktisat-işletme-uluslararası ilişkiler vs. tutuyordu. Tabi ben tarih bölümü istediğim için gitmedim. Şimdi ayrıyeten Anadolu Üniversitesinde okuyorum İktisat’ı. Evet, benden bu kadar. Merak ettiğiniz bir şey olursa, öneri isterseniz, soru sormak isterseniz seve seve yardımcı olurum ^^
Sevgiyle kalın!


14 yorum:

 1. Tebrik ediyorum Kamer'ciğim sistemli çalışmış, azmetmiş, başarmışsın. Ne güzel:) Bu arada indirimli dersane 4000- 6000 ise indirimsiz olanı hiç sormayayım!!Üzüldüm ve çok şaşırdım! Allah çocukların ailelerine yardım etsin. Ben senin yaşındayken dersane var mıydı pek böyle popüler değildi, benimle şu an yaşıt olanlar bilir öyle lise bitince sınava girerdi bizim nesil...şimdi kimse dersanesiz yapamıyor bu kadar pahalı olduklarını bilmiyordum ya insan yıllık 1000 lira filan alır yazık ya...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ablacım.. Dershane fiyatları 9000 tl civarı oluyor genelde kesinlikle adam kazıklıyorlar.. Son sene dershaneye gitmeyen yapamayacakmış gibi düşünülüyor oysa benim pek çok arkadaşım dershaneye falan hiç gitmeden çok iyi üniversiteler kazandılar. Temel liseye giden pek çok arkadaşım da mezuna kaldı bu sene. Hayat garip ve çelişkili..
   Sevgilerle ^^

   Sil
 2. Benim zamanımda ygs yoktu, Öss ve öys vardı gerçi bunlarda Ygs ile aynıydı sadece sınav isimleri farklıydı sanırım. Ben sözelciydim ama geometri sorularını çözüyordum. Fizik ve kimya sorularını da çözüyordum ( periyodik cetvel soruları ) Umarım başarılı olursunuz. Bu arada Açıköğretim okumakta güzel ayrıca okuduğunuz bölümde çok iyi.
  Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, ben de size başarılar dilerim.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 3. Sevgili Kamer, birincisi tarih bölümü niye küçümsensin?:) Zeki, bilinçli, araştırmacı tarihçilere ihtiyacımız var. Meslek yaşamında başarılar dilerim.
  İkincisi, son sınıfta temel liseye geçmeyi hiç anlamıyorum. Benim oğlum da üniversite 2.sınıfta okuyor. Lisede dediğin gibi yapanlar olmuştu, dışarıda da gözlemliyordum. Senelerce okuduğun, -özel ya da devlet- doğru dürüst bir ismi olan liseden diploma almak varken, Akıl Küpü Temel Lisesi'nden mezun olmak nedir mesela? Evet bu isimde bir lise var:) Nerede kaldı aidiyet duygusu, nerede kaldı vefa?
  Üçüncüsü, hani dershaneler kapanmıştı?:)
  Allah gençlerimize kolaylık versin.Sistem karmaşık, yakın gelecekte düzelecek gibi de görünmüyor. Yazını çok faydalı buldum, umarım sınava hazırlanan öğrenciler de faydalanırlar.
  Sevgiler, başarılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Sezer Hanım :) İnsanlar tarih lafını duyunca yüzlerini bir ekşitiyorlar, üniversiteye gitmek için gitmişim gibi düşünüyorlar oysa siz gerçekten haklısınız. Zeki, bilinçli ve araştırmacı tarihçilere kesinlikle ihtiyaç var. Mısıroğlu dinleyen bir zihniyete bunları anlatmak zor tabi ki..
   KESİNLİKLE HAKLISINIZ! Benim gittiğim lise çok köklü bir liseydi ve gerçekten adı olan bir liseydi. Her sene okulun kuruluş yıl dönümünde mezunlar toplanıp buluşur, okula gelip eski sıralarına oturur ders dinlerler :) Mezunlarımız arasında sporcudan sanatçıya akademisyenden bilim insanına çok seçkin insanlar var. Böyle bir liseye gittiğim için gerçekten mutluyum. Lise diplomamda ''Akıl Küpü'' yerine ''Deneme'' yazdığı için milyonlarca kez şükürler olsun ^-^
   Her sene dershaneler kapatıldı falan diyorlar ama yok öyle bir şey, hala pek çok dershane var neden kapatmıyorlar bilemiyorum..
   Öğretim devam ederken defalarca sistem değiştirdiler. Gençlerin, öğrencilerin işleri gerçekten zor Allah yardım etsin..
   Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim, sevgilerimle ^^

   Sil
 4. heeey saaaol lazı olanlara söleriiiim :) bi de merhabaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoşgeldin :) Çok teşekkür ederimm :))

   Sil
 5. Ya sınav dönemleri... :)
  Neyse geride kaldı :) :)
  Kolay gelsin diyelim...
  ve ben de beklerim bloguma! :)))

  YanıtlaSil
 6. Teşekkür ederim, hemen bir iade-i ziyaret yapalım o zaman :)

  YanıtlaSil
 7. Merhaba.Sevgili deep'in blog tanıtım yazısında gördüm sizi ve geldim😊
  Öncelikle tebrik ederim azimle çalışmışsın bravo.Bi yazıyı ihtiyacı olan gençlerimize okutacagim 😊
  Bu arada takipteyim bana da beklerim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoş geldiniz :)
   Çok teşekkür ederim, hemen geliyorum ^^
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 8. Zorlu bir süreç geride kalmış. Tebrikleştik ederim :) Deep'in blogu sayesinde keşfettim blogunu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoş geldiniz :)
   Çok şükür o zor süreci atlattım, güzel deneyimler edindim. Yine de o yılımı özleyeceğimi pek sanmıyorum :D
   Sevgilerle ^-^

   Sil