7 Mart 2018

39 Basamak

Temamdaki ''fularlı, gözlüklü, kitap okuyup kahve içen sanatçı ruhlu insan'' profilime yakışır bir paylaşım yapmanın zamanı geldi. Bu yüzden bu akşam sizlere gayet edebi bir şekilde bir tiyatro oyunundan bahsedeceğim.

Bugüne kadar gittiğim en muhteşem oyun 11 Martta tekrar Ankara izleyicisiyle buluşacak!
Çocukluk aşkım Okan Yalabık, mükemmel oyunculuğuyla Demet Evgar, jön duruşuyla Engin Hepileri ve ailemizden birisiymişçesine samimi oyunculuğuyla Bülent Şakrak 11 Mart pazar günü Ankara'ya gelip günümüze neşe katacaklar!


Saat 15.00 ve 19.00'da iki gösterimi olacak oyun Ankara MEB Şura Salonu sahnesinde olacak. Bu arada MEB Şura Salonu demişken, şu rüyamı hatırladınız mı 😮 Cidden bir daha rüyamı anlatmayacağım.

Her neyse yazıya devam edecek olursam:

Cüzdanımdan asla çıkarmadığım iki tane şey var.
1. Tiyatrocu'nun AST'de oynadığı ilk oyununun imzalı bileti.
2. 39 Basamak oyununun bileti.

39 Basamak'a ilk defa 23 Kasım 2017'de eski sevgilimle gitmiştim. İlk aşkımı ilk sevgilimle izlemiştim :D Evet, Okan Yalabık benim çocukluk aşkımdı. Eski sevgilim ise ilk sevgilimdi. O yüzden böyle garip bir durum çıktı ortaya. Neyse bu detayları çok deşmeyelim :D İşte o günkü biletim hala cüzdanımın bir köşesinde durur. Atmam, saklarım. Çünkü dedim ya Okan Yalabık benim çocukluk aşkımdı ve onu ilk defa o oyunda izlemiştim ^^


Oyunda sadece bu 4 oyuncu ve onlarca karakter var. 4 kişinin onlarca karakter canlandırması olsun, karakter geçişleri olsun, dekorlar olsun ef-sa-ne. Şelaleci dayının deyimiyle; MÜ-KEM-MEL.

Okan Yalabık'ın şapka değiştirerek rolden role girdiği, 1 ceketle iki karakteri aynı anda oynadığı sahneler olsun, Bülent Şakrak'ın her bir sahnesi olsun, Engin Hepileri ile Demet Evgar'ın sahneleri olsun hepsi muazzamdı.

Övmelerimi bitirdiğime göre oyunun konusuna gelecek olursam (Biletix'ten alıntı)

1935 Ağustos’u, Richard Hannay (Engin Hepileri), can sıkıntısını dağıtmak üzere bir tiyatro oyununa gitmeye karar verir. Hannay, o gece tiyatroda gizemli güzel Annabella’yla (Demet Evgar) tanışır ve kendini Londra’dan İskoçya’ya uzanan çok komik, heyecanlı, hareketli, çılgın bir casusluk serüveninin ortasında bulur. Bu serüvende ise onlara pek çok rolle karşımıza çıkan soytarılar (Okan Yalabık ve Bülent Şakrak) eşlik eder. 
Evet konusu aynen böyle. Şimdi alıntı yapmadan size sayfalar dolusu anlatmak vardı tabi ama o zaman Beren Saat'in de bir filmde dediği gibi ''Büyü bozulur''. Ayrıca telif melif yerim hiç gerek yok 😅 Gidin izleyin pişman olmazsınız^^

Oyun kesinlikle muhteşemdi. İzlediğim gün eve gittiğimde gülmekten çenem hala ağrıyordu. Okan Yalabık, Demet Evgar, Engin Hepileri ve Bülent Şakrak'ın oyunculukları efsaneydi. Gittiğinizde gülmekten çenenizin ağrıyacağına garanti verebilirim.

Ankara'da iseniz ve hafta sonunuza renk katmak istiyorsanız bu oyunu kaçırmayın derim.

Bazı notlarım
*Bilet fiyatları 56 tl ve 78 tl arasında değişiyor. 78 tl ile en önlerden bilet bulabilirsiniz.
*Oyun yaklaşık 1,30 saat falan sürüyor.
*Oyun 2 perdeden meydana geliyor.
*Eğer astım hastalığınız varsa en önlerden bilet almayın derim. İlk perdede duman kullanılan bir sahne var, sizi rahatsız edebilir.
*Oyunun kostümleri ve dekorları çok güzel.
*MEB Şura Salonu Ankara Beşevler'de bulunuyor. Ulaşım için
  -Beşevler Metrosunda inip yürüyebilirsiniz.(10dk)
  -Sabancı dolmuşlarına binip Sabancı Kız Yurdunda inerseniz çok kısa bir yürüme mesafesinde(5dk)
  -Etlik/Keçiören/Ayvalı taraflarında oturuyorsanız Beşevler dolmuşuna binip tam önünde inebilirsiniz.
  -Mamak/Abidinpaşa/Nato Yolu taraflarında oturuyorsanız 339 ,340 ve 221 numaralı otobüslerle tam önünde inebilirsiniz.

Sevgiyle kalın ^^

10 yorum:

 1. 39 Basamak diye ünlü bir Hitchock filmi biliyorum ama bu onunla aynı mı yoksa başka mı? Bu arada profildeki o resmini çok seviyorum, çok güzel ve 'cool' :))) Oyunu görmeyi isterim, emeğine sağlık Kamer'ciğim. Çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evett o da bu yazarın eserinin uyarlaması. Hatta oyun yazılırken Hitchock'un filmi temel alınmış.

   Çok teşekkür ederim ablacım ^^
   Gidersen mutlaka blog yaz senin de düşüncelerini merak ediyorum ^^

   Sil
 2. "39 Basamak"ı on yıl kadar önce seyretmiştim. Yani bu ekibin ilk versiyonuyla. O zaman Engin Hepileri'nin rolünü Hakan Gerçek oynuyordu. Öyküsünü pek hatırlamamakla birlikte iyi bir oyun seyrettiğimi, heyecanlandığımı ve zevk aldığımı gayet net hatırlıyorum. Bugünün güncel yazısı benim için nostalji olmuş oldu :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim :)
   Hakan Gerçek'in oyunculuğunu beğeniyorum eminim o da Engin Hepileri gibi mükemmel oynamıştır^^


   Yorum için tekrar teşekkür ediyorum. Keyifli günler dilerim ^-^

   Sil
 3. Bu defaki temanı değiştirme artık, bu çok güzel olmuş gerçekten 😊
  Okan Yalabık varsa zaten oh oh. Bayılıyorum onun oyunculuğuna. Demet Evgar da kadın oyuncular arasında en sevdiklerimden. Belki Eskişehir'e de gelir 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahah tamam söz bir daha değiştirmeyeceğim ben de en çok bunu beğendim ��
   Ayy evet Okan Yalabık zaten çocukluk aşkım Demet Evgar da idol gibi bir şey benim için.. Ama Bülent Şakrak’ın samimiyetini de tek geçerim ��
   Umarım gelirler çünkü oyun gerçekten çok güzelll��

   Sil
 4. Yillar önce izledim sanirim onun uyarlamasi. Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
 5. Uzun zamandır tiyatroya gitmedim, çok merak ettim bu oyunu, izlemeyi çok isterim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öneririm Esra Hanım. Eğer giderseniz deneyimlerinizi blogda aktarırsınız bize ^^

   Sil