9 Mart 2018

5523 Facebook Dolandırıcıları

Yıllardır onlarca insanı ağına düşüren bu dolandırıcılar bir kişinin Facebook hesabını ele geçiriyorlar. Daha sonra ele geçirdikleri hesaptan o hesapta ekli olan yakınlara hal hatır sorduktan sonra:
''Xxxx'ten hediye çeki kazanacaksın. Faturalı telefon kullanıyor musun?'' diye yazıyorlar.

İnsanlar bir yakınlarından gelen bu mesajı hiç yadırgamıyorlar ve telefon numaralarını veriyorlar. Ardından bu dolandırıcılar 5523'e Evet yazıp mesaj atmalarını istiyorlar. Bunu yaptığınız an aklınız başınıza gelirse paniklemeyin. Çünkü edindiğim bir bilgiye göre 2. defa Evet yazmazsanız sorun olmuyormuş[1]

Oldu da yazdınız, geçmiş olsun. Faturanıza yüklü bir miktar para yansıyacak demektir. Daha da kötüsü eğer bu 2. ve hatta 3. evet mesajını yazdıktan sonra bu dolandırıcılar size bir mesaj daha atıyor:


Eğer siz kart bilgilerinizi verirseniz telefonunuza bir kod geliyor. Bu kodu sizden isteyen dolandırıcılara verirseniz bu kez de kartınızdan epey yüklü bir miktar para çalıyorlar.

Bu durumda da yapmanız gereken bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ve durumu bildirmek. Onlar zaten sizi yönlendireceklerdir.

Eğer olur da bu dolandırıcıların tuzağına düşerseniz bankadan sonra derhal iletişim operatörünüzü arayın ve durumu bildirin. Eğer operatör:
-Şu anda bir işlem yapılmamış. İsterseniz bir süre sonra tekrar arayın.
Derse sakın telefonu kapatmayın. Hemen ''Telefonunuzun mobil ödemeye kapatılmasını'' isteyin. Böylece para vermekten kurtulmuş olursunuz.

Bu konuda sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum. Sizleri de uyarıyorum.
Konuyla ilgili diğer yazılar için tık tık

Son olarak 4 yıldır bu yöntemle Türkiyeyi dolandıran dolandırıcılar hakkında bir işlem yapılamaması, bu kişi veya kişilerin hala yakalanamaması gerçekten çok şaşırtıcı!! Değil mi?
9 yorum:

 1. Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bir önceki paylaşımın için de geçmiş olsun diyorum canım. Teşekkürler bilgilendirme için :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Kesinlikle dikkatli olmalıyız ortalık gerçekten de it-kopuk dolmuş..😔

   Sil
 2. Kart bilgisi vermeyin diye sürekli telefonuma mesajlar geliyor, ödüm kopar böyle hediye filan görürgörmez silmek tek şart. Bir de facebook şifresi çok güvenli olmalı...Tekrar büyük geçmiş olsun canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ablacım. Kart bilgisi kesinlikle verilmemeli ama yine de bir yakınım istese ben verirdim. Sonuçta herkes kart kullanmıyor ihtiyacı olmuştur diye düşünürüm. Tabi kart numarasını yüz-yüzeyken veya telefonda sesini duyaraktan vermek çok önemli ^^

   Sil
 3. Bir önceki paylaşımınızı okurken ben bile sinirlendim sizi düşünemiyorum. Gerçekten de her şey üst üste gelmiş. Rüyanız da bir o kadar enteresan, adeta sizi uyarmaya çalışmış. Uyarınız ve bu bilgilendirme için çok çok teşekkürler çok güzel olmuş. İki yazınızı da paylaşacağım. Çok fazla takipçim yok ama olsun belki bir iki kişi fazladan bilgilenmiş olur. Çok geçmiş olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğiniz için çok çok teşekkür ederim🙏🏻
   Rüyamdaki gibi elimde telefonum vardı ama anneme ulaşamıyordum.. Çok kötü bir gündü Allah bir daha ne bize ne de bir başkasına yaşatmasın..

   Sil
 4. çok geçmiş olsun, önceki yazınızı paylaştım, bu kişiler hakkında hala işlem yapılmaması inanılmaz gerçekten, umarım bundan sonra hemen yakalanırlar da kimsenin canını yakamazlar bir daha...

  YanıtlaSil