25 Mart 2018

Çarpıcı Bir Film Önerisi | Gizli Dünya

Gizli Dünya, 16 Şubat 2016 tarihinde vizyona giren Kanada/İrlanda ortak yapımı, 4 dalda Oscar'a aday gösterilmiş, en iyi kadın oyuncu Oscarını ve pek çok ödülü kazanmış çarpıcı bir film. Ben ocak ayının sonlarına doğru Netflix sayesinde izledim. Etkisinden hala çıkamamış olacağım ki bu yazıyı bugün, 25 Mart'ta yazıyorum.

Emma Donoghue'in Oda isimli kitabının uyarlaması olan film çok çarpıcı ve sıra dışı bir konuyu ele alıyor.

17 yaşındayken gerçek adını bilmediği ve 'Old Nick' adını verdiği orta yaşlı bir adam tarafından kaçırılarak tecrit edilen ve tecavüze uğrayan Joy ile bu tecavüzden doğan oğlu Jack'in hikayesi anlatılıyor. 5 yıl boyunca Old Nick'in evinin arka bahçesindeki daracık bir odada oğluyla birlikte yaşamak zorunda kalan Joy, 5 yaşındaki oğluna yaşadıkları dünyayı 'uygun bir dil' kullanarak anlatmak zorunda kalıyor. Sadece tepe pencereden ışık giren, mutfak-televizyon-yatak-banyonun bulunduğu tek gözlü bir odadan hiç çıkmadan 5 yıl boyunca kalan anne ve oğulun bu odadan kurtulma çabaları ve sonrası çok etkileyici bir şekilde gözler önüne sunuluyor.

Odadan nasıl kurtulacaklar? 
Kadın 5 yıldır temas kurmadığı dünyaya nasıl uyum sağlayacak?
Her şeyi bıraktığı gibi bulabilecek mi? 
Peki Jack? Hiç görmediği ve bilmediği bir dünyaya uyum sağlayabilecek mi? 
Joy'un ailesi Jack'i kabul edecek mi?
Her şeyden önemlisi... Artık gerçek dünyada olan Joy oğlu Jack'i hala kabul edebilecek mi?

Tüm bu soruların cevaplandığı enfes bir film...!Şimdi, ana karakterlere bir bakalım;

5 yıl boyunca kapısında otomatik kilit olan tek gözlü bir odada tecavüze uğrayarak, çocuk doğurarak, kendisine bunları yapan adamın getirdiği yiyeceklerle ve malzemelerle yaşamak zorunda kalan bir kadın, bir anne.. Dünyayı o odadan ibaret sanan 5 yaşındaki bir çocuk... Gerçekten etkileyici!

Jack o odada doğduğu ve hiç çıkmadığı için upuzun saçları var..
Filmde 5 yaşındaki Jack karakterini oynayan Jacob Tremblay'ın müthiş oyunculuğu ve tatlılığı, en iyi kadın oyuncu oscarını kazanan Brie Larson'un oscarın hakkını verircesine enfes oyunculuğu kendinizin bir an için onların yerinde olduğunuzu düşünmenizi sağlıyor.

Oğluna 'dünyanın sadece o odadan ibaret olduğunu, televizyondaki şeylerin hayal ürünü olduğunu' söylemek zorunda kalan bir anneyi oynayan Brie Larson bence rolünün hakkını vermiş. Jack'i oynayan dünya tatlısı Jacob Tremblay ise yaşından hiç beklenmeyecek bir oyunculuk çıkarıyor.

Filmdeki bazı replikler ise sizi sizden alıyor...

''Anne! Ben dünyadayım!''

Daha fazla spoiler vermemek adına yazımı burada bitireceğim.

Ağır bir havası olsa bile konusu ve oyunculuklar çok etkileyici. Bence izleyin. Pişman olmayacaksınız.

10 yorum:

 1. Hiiii, çok acıklı yaaa, üstelik gerçek bir olaydan yola çıkılmış olmalı o yüzden izlerken tüylerim diken diken olacak sanırım. Bilemiyorum dayanabilir miyim izlemeye? Yani muhteşem bir film ama çok üzülebilirim de....eline, emeğine sağlık Kamer'ciğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa evet çok üzücü bir konu ama böyle daha çok dram gibi geldi bana. Kendimi o kadının yerine koydum Allahım... ne kadar kötü bir şey. Umarım gerçek bir hikayeden esinlenme değildir ablacım :((

   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 2. ay sorma ya izledimdi çok etkileyiciydi.

  YanıtlaSil
 3. Benim için "doz aşımı" bir konu gibi geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok etkileyici bir konusu var ve gerçekten ağır bir konu :(

   Sil
 4. İzlemedim ama "Anne, ben dünyadayım repliği" filmin güzel olduğuna kannat getirtti. Bu arada seni mimledim, umarım yaparak beni mutlu edersin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy heyecanlandımm :D Mim yapmayı çok seviyorum çok teşekkürler ^-^
   *Film çok güzeldi, öneririm :)

   Sil
 5. heey gelcam yine deee baksanaaa ahlaksız yazıma yaptığın yoruma verdiğim cevabı da okuuu :) bi deee, sen cem karaca seviyom demiştin deee, hani geçen ayın kırkbeşlik dergisinde vardı cem karaca, bu ayın kırkbeşlik dergisinde de yine cem karaca var, hem fotoromanı var hem de filmi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaaa çoook teşekkür ederim haber verdiğin içinn, hemen alacağımmm :)))

   Sil