21 Mart 2018

Tüm Düzenim Değişiyor

Şu son iki üç günde hayatımı aşırı derecede etkileyecek çok önemli kararlar aldım. Sizleri daha fazla meraklandırmadan, aklımdaki şeyleri unutmadan yazıya geçeyim:

Salı günü babam hastaneye yattı. Blogumu takip edenler babamın yaklaşık bir yıldır kısmi felçli olduğunu biliyor. İşte tedavi olmak amacıyla birlikte Numune Hastanesine yattı. Annem de yanında refakatçi olarak kalıyor. Ben ve kardeşim ise göçebe hayatımıza döndük. Gündüzleri ev-hastane-okul arasında mekik dokurken gece yatmak için aynı binada 3. katta oturan amcamın kızının evine gidiyoruz. Ben kendi yastığım hariç yastıkta yatamadığım ve 4 yastıkla uyuduğum için her gece yastıklarımı ve annemin parfümünü sıktığım oyuncak pandamı alıp hoop 2 kat aşağıya iniyorum.

Ablam ve ablamın küçük kızına bakan yengem çok sağolsunlar çok iyi insanlar. Yengem benden önce uyanır, kahvaltımı hazırlar beni uyandırır, savuşturur eve gelince karşılar yemeğimi önüme koyar... Allah razı olsun. Yine de annemi ve babamı aramıyor değilim... Biliyorum küçük çocuk değilim. Neredeyse 20 yaşına geldim ama napıyım ben de böyle bir ana kuzusuyum.

Annemin ve babamın evde aldığı her soluk bana yetiyordu ama şimdi ev bomboş, ev sopsoğuk, ev ıssız...


Kendime nasıl dert ettiysem son iki gündür acilden çıkamıyorum. Ürtikerimin tamamen strese bağlı olduğunu düşünmeye başladım. Son iki gündür annem babam evde yok diye kendime o kadar dert ettim ki şu ürtiker illeti her yerimi sardı. Dün babamı ziyarete gittiğimde kaşınmaktan duramadım. Numunenin aciline gittim. Ben iğne yapacaklar diye düşünürken serum takmaya karar verdiler! Serum taktırmaktan, kan aldırmaktan ve damar yolu açtırmaktan en çok nefret eden, aklına dahi getirdiği an kollarına ağrılar giren bir insan olarak önce çok direndim. Ne yazık ki kaşıntıya dayanamadım ve kendimi hemşirenin kollarına bıraktım. Damar yolunu açtı, serumu taktı. Psikolojik olarak canımın acısından ürtikeri düşünmeye fırsatım olmadı. Neyse asıl olay zaten çıkarırken oldu. İğneden ve kandan hiç ama hiç hoşlanmayan biriyim ve hemşire ne yaptı biliyor musunuz? Damar yolunu çıkarırken her yerime kan fışkırttı!!! Üstüm başım kolum falan hep kan oldu. Yemin ediyorum bayılacaktım zor durdum. Dedim Allah tövbe, bir daha damar yolu açtırırsam n'oluyum! Ama gelin görün ki bugün yine serum taktırmak zorunda kaldım. Demek ki neymiş? Büyük lokma yiyecek büyük laf etmeyecekmişim.

Bugün nefes alamayacak duruma gelince yine hemen acile gittim ve yine serum taktılar. Allahtan bu hemşirenin eli hafifti de ne taktığını hissettim ne çıkardığını. Bakın bugün öğlen 12-13 gibi serum aldım ve kaşıntım geçmişti ama bu yazıyı yazarken yine çıkmaya başladılar. Bu gece de bana uyku yok demek ki...

Şimdiii aldığım önemli kararlara geldik.

Şimdi, şöyle anlatayım: Ben Ankaradayım. Ailemin yanında Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde okuyorum. Ohh hayat sana güzel diyebilirsiniz ama hiç de öyle değil. Blogumu takip edenler yine biliyor, ailemle sorunlar yaşıyorum. Babam geçen sene beyne atan pıhtı yüzünden felç geçirdiği için sürekli git-gel yaşıyor. Bu da bize kavga ve gürültü olarak geri dönüyor. Yani inanır mısınız evde pek huzur yok. Hadi annemle babam yeter ki evde kalsalardı da hep kavga etselerdi diyeceğim ama yok o da olmaz. Artık hastanede kalıyorlar ve ne kadar süre kalacaklar belli değil. Koskoca bir kalabalığın arasında yine yalnız kaldım. Baksanıza şu son iki gündür acile gidiyorum ama ne annem yanımda ne babam yanımda ne de başka biri. E hani ben ailemle ve arkadaşlarımla aynı şehirdeydim? Neredeler? Yoklar! Ben de dedim ki o zaman madem yalnızım, kalmışken tam yalnız kalayım. Üniversitenin Farabi programına başvurdum. Not ortalamam 4/3.44 yani iyi. Kabul edileceğimi düşünüyorum. Eğer kabul edilirsem önümüzdeki seneyi İstanbul'da okuyacağım. Hem benim için farklı bir deneyim olacak hem kafa dinleyebileceğim hem de tarihi yerinde öğreneceğim. Hayırlısıysa olsun inşallah.

Farabiyle ilgili deneyimlerimi ayrı bir başlık altında anlatacağım. Nasıl başvurdum, neler yaptım, nerelere gittim, nasıl oldu hepsini anlatacağım ama daha sonra. Çünkü henüz kabul edilmedim, gidip gitmeyeceğim belli değil.


Evet farklı bir şehirde okumak güzel bir deneyim olacak diyordum ki bu akşam saatlerinde bir telefon aldım. Tam ödev yaparken telefonum çaldı ve yaptığım görüşmeden sonra ödevi bir kenara attım bu yazıyı yazmaya başladım. Tamam, şimdi söylüyorum hazır mısınız?

YARIN İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDECEĞİM!

Evett!!! Babam hastaneye yatınca bazı mağazalara iş başvurusunda bulunmuştum ve bugün bana döndüler. Yarın gelin görüşelim dediler. Yarın iki önemli dersim var ama gitmeyeceğim. Şu sıralar para okuldan daha önemli benim için. Annem babam başımızda değil, hastane masrafları var, okul masrafları var... Evde boş boş oturup okula gidip geleceğime bir yerde çalışıyım ve aileme katkıda bulunuyum diye düşündüm. Daha iki gün önce başvurdum ve iki gün sonra döndüler gerçekten çok mutluyum!!

İş başvurusunda bulunduğumu aileme söylemedim, yarın görüşmeye gideceğimi de söylemeyeceğim. Eğer kabul edilirsem de saklayabildiğim kadar saklayacağım. Çünkü annem de babam da çalışmamı istemez. 'Senin tek görevin okumak' derler ama öyle değil işte. Haftanın 4 günü zaten boş. O sürede evde oturacağıma gidip çalışsam daha iyi olmaz mı? Seneye İstanbul'da okuyacağım diyorum, babam hastanede yatıyor, aldığımız arabanın borcu var, kardeşimle benim okul masraflarım var... var da var! Bu sürede evde oturacağıma çalışıp aileme katkıda bulunmam gerekiyor. Büyük bir mağaza zinciri olan bir firmayla yarın iş görüşmem var. Ne kadar garip değil mi? Blog Arşivi bölümünden 2013-2017 arası kayıtlara bakarsanız liseye giden ergen bir kızın maceralarını okursunuz. O ergen kız büyüdü, üniversiteye gidiyor ve yarın hayatının ilk iş görüşmesine gidecek...

Evet... yeni üniversite, yeni şehir ve yeni bir iş... Bakalım sonu hayır olsun ^-^

Ablamın evinde gayet rahat ve konforlu kalıyorum ama
keşke annem babam da yanımızda olsaydı :(

Bu arada... iş görüşmesiyle ilgili bana akıl vermek isteyen olursa çok sevinirim ^-^

22 yorum:

 1. Babana acil şifalar diliyorum Kamer'ciğim inşallah iyi olur, amin. Hasta bakmak, refakatçilik hepsi çok zor, anneni, babanı arayacaksın tabii, iş konusunda bol şans diliyorum, İstanbul'da okumak kararını tabii ki, sen bilirsin karışamam ama çok pahalı bir şehir, kiralar ateş pahası, döküntü yerler 1500 lira (kendi yeğenimden biliyorum bir ara arkadaşıyla ev tutmuştu yapamadı) doğalgaz, internet, telefon, su, elektrik derken zor bir şey bunları düşünmeden karar vermemen için söyledim.

  Hayırlısı olsun hakkında canım....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminn çok teşekkür ederim ablacım.. Evet haklısın kiralar, yurt ücreti, yeni bir şehir... Benim için çok pahalı olacak ama ne yapalım yeni bir deneyim olacak öyle düşünüyorum. Aslına bakarsan bu kararı alırken çok düşünmedim ablacım. Radikal kararlar alırken çok düşünürsem sapmaya uğruyorum. Mesela saçımı kestirmek istediğimde de çok düşündüm kestiremedim sonra bir anda gelen bir deli cesaretiyle kestirdim ve iyi ki kestirdim diyorum :) Bu başvuruyu da öyle bir anda yaptım. Kabul edileceğimi düşünmüyordum ama oldu. Demek ki kısmetimmiş :) Hayırlı neyse o olsun diyeyim ben de :)

   Sevgilerle ablacım ^-^

   Sil
 2. İlk iş görüşmen için şimdiden başarılar diliyorum. İstanbul'da okuma fikri bence güzel. Umarım istediğin gibi şekillenir. Babanın hastalığını daha önceki yazılarından biliyordum. Umarım gün geçtikçe durumu düzelir. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Yasemin Hanım :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 3. Canımmmm çok çok geçmiş olsun. Hem babana hem de sana acil şifalar dilerim. İnşallah en kısa zamanda baban taburcu olur. Bu kadar temponun içinde başarılı bir ortalama yapman gerçekten takdire şayan. Azmini ve iyi niyetli çabalarını kutluyorum. Aldığın kararlar hayırlı olsun. Her şey gönlünce olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, güzel dileklerin çok teşekkür ederim sevgili Yıldız :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 4. Çok güzel düşünen empati İran anlayışlı ve sevgi dolu bir insan olduğunuzu düşünüyorum.
  Rabbim böyle insanlarla da karşılaştırsın inşallah.
  Babanıza ve size şifa iş ve okul hayatında başarı anneye de sabırlar dilerim sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, güzel iltifatlarınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 5. Ailene şifa diliyorum Kamercim. İş full time değilse biraz yorucu olsa da üstesinden gelinir belki ama, umarım katkıda bulunmak isterken derslerini aksatmazsın. Babanın en kısa zamanda iyileşmesini ve yeni bir okulda güzel deneyimler için şans diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum Aydost :) İş part time olacak eğer kısmetse :) Haftanın 4 günü zaten boşum boş vaktimde çalışırım diye düşündüm, bir yolunu bulacağım artık ne yapalım :) Güzel dileklerin için çok teşekkür ediyorum.

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 6. bunlar yaşanırken bi de borç altında kalmak çok zor bi durum..okurken iş hayatına atılman güzel bişi ama senin için de zor olabilir,okulunu da ihmal etmemelisin,üniversite sonrası belki hayatın daha iyi olabilir..sana da babana da çok geçmiş olsun,Allah şifa versin 🙏,umarım her ikiniz de iyisinizdir şimdi..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısın, okulu ihmal etmemeye çalışacağım. Haftanın 4 günü boşum ve o sürede part-time olarak çalışmayı düşünüyorum eğer olursa :) Onun dışında kendi lisans eğitimim tabi ki daha önemli. Bundan bir 10 yıl sonra inşallah ünlü tarihçi Kamer .... diye televizyonlara çıkarım :)))

   Amin, iyi dileklerin için de çok teşekkür ediyorum :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 7. dilerim çok mutlu olursun, takipteyiz :)

  YanıtlaSil
 8. Bu zor zamanlar da geçecektir. Senin için ve sevdiklerin için hayırlısı neyse o olsun Sevgili Kamer. Babana da acil şifalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, çok teşekkür ediyorum Sezer Hanım :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 9. Babana acil şifalar dilerim. İnşaALLAH herşey düzenlenir. Bu zor zamnalar geçer de sen de rahatlarsın canım. Kocaman sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin canım, güzel dileklerin için çok teşekkür ederim :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 10. heeeeey yaaaa ne kadar dolu günlerin. babana sana geçmiş olsun. parfümlü panda ve yastıklar çok tatlııı. farabi de hayırlısı artık. iş görüşmesi sen halledersin yaa. kendin ol yeter işte :) başarılaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkürler :) O pandanın annesi de var daha ama onu kucaklayıp indiremem belim incinir :D Yavruyla idare ediyorum.
   İş görüşmesi gayet güzel geçti salı günü tekrar gideceğim ya bakalım hayırlısı olsun :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 11. Baban adına çok üzüldüm, büyük geçmiş olsun. İnşallah her şey iyi bir düzene girer.

  O kadar sene geçti hala kan alacağız falan deseler içim titrer. Şunun daha iyi bir yolunu bulamadılar 😅 Haftada 1 okula gitme durumunu bilirim. 1.5 senem öyle geçti. Anca bu dönem 3 gün yaptılar bizi, gel gör ki en az ders sayısının olduğu zaman yapmak da ayrı başarı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, çok teşekkür ederim..
   Ayy hiç sorma bugün de acildeydim damar yollarını gördükçe kollarım sızladı kafam gitti gitti geldi iyi bayılmadım valla :D
   Yaa nasıl ayarlıyorlar bu ders programlarını valla bilmiyorum. Ayarlayanlara ayakta alkışlamak lazım👏🏻 Neyse bari bu dönemin keyfini çıkar hem dersler de azmış ne güzell :))

   Sil