28 Mart 2018

Vizeler

Son haftalarda kafam gerçekten allak bullak. Bir yandan ailemdeki hastalıklar, bir yandan kendi ürtikerim, bir yandan yalnızlık, bir yandan yeni iş ve okul girişimlerime koşturma, bir yandan da vizeler...! Şu son birkaç haftada ne kadar yoğun olduğuma inanamazsınız..Üstüne yarın ve ertesi gün iki çok önemli vizem var. Osmanlıca ve İlkçağ Medeniyetleri.

İlkçağ dersi için tuttuğum notları belki biliyorsunuzdur. (Bilmiyorsanız burada bir örnek var) Gayet özenli ve düzenli not tuttuğum için o dersin vizesinden korkmuyordum.. Taa kiiii notlarımın olduğu dosyayı kaybedene kadar!!!

En yakın iki arkadaşım olan Ateşli ve Tiyatrocuda da olan, Fransız bayrağı baskılı mavi bir dosya. Bu dosya aynı zamanda Avrupaya gitmemize mani olan dosya olur : Bkz: Tekrardan Merhaba, Blogger!
Neyse işte böyle böyle giderken bi soru geldi ''Hangisi Fransaya bağlı ,Akdeniz'de yer alan bir adadır?'' Biz cevaptan hiç ama hiç emin değiliz ,bilmiyoruz bişey. Süre geçiyo. Ben dedim ki ''Korsika olabilir'' Tiyatrocu da dedi ki'' Bilmiyorum ama bana Bahamalar gibi geliyo'' Ateşli de onu destekledi. Biz böyle tartışıyoruz Korsika mı Bahamalar mı diye ,tabi süre de geçiyo. Tiyatrocu dedi ki ''Ya ,hatırlıyor musunuz Ateşli bize bi dosya almıştı ,üzerinde Fransa bayrağı ,Eiffel Kulesi falan vardı ve üzerinde Bahama Islands yazıyodu'' dedi. İşte bunun üstüne biraz konuştuk falan ,en sonunda Bahamaları işaretledik. Nah Bahamalar, cevap tabi ki Korsikaydı! Ama o an hiç ama hiç emin değildim ya ,sadece içimden Korsika diye geçmişti. 
Lisedeyken Ateşli ve Tiyatrocuyla birlikte bir yarışmaya katılmıştık ve bu dosya yüzünden bir soruyu yanlış cevaplayıp Avrupaya gidememiştik. İşte blog yazmanın faydaları, 3 yıl önce o dosya hakkında bu alıntı yaptığım şeyi yazmışım. Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz -> Tekrardan Merhaba, Blogger!

Dosyayı yeterince tanıttığıma göre devam edeyim; İlkçağ notlarım o dosyanın içindeydi ama iki hafta önce kaybettim! Evin her yerine baktım. Bütün çantalarımı karıştırdım. Bizim bölümde aradım. Üniversitenin İtiraf Sayfasına bile yazdım ama sevgili admin 'dün kampüsün şurasında gördüğüm şunları şunları giyen güzel kız beni bul' gibi şeyleri paylaşmayı daha çok sevdiğinden dosyamı kaybettiğimi bir türlü paylaşamadı!

Tam dosyadan ümidimi kesmiştim ki sevgili arkadaşım Üniversiteli bana kendi notlarını attı. Allah bin kere razı olsun ama aklım kendi yazdığım o muhteşem notlardayken Üniversitelinin notlarına odaklanamıyordum bile.. Derken......

Bugün uyandım ve o dosyam yanı başımdaydı!! Hemen kardeşimi aradım, açmadı. Birkaç dakika sonra beni aradı:

''Tam sınavda kopya çekerken aradın ne güzel bir zamanlaman var!''

Yani Selicim kusura bakma ama ne biliyim kopya çektiğini?!

''Yaa pardon'' dedim ve devam ettim : ''Dosyamı nereden buldun?!!''

Dosyamı bulsa bulsa o bulmuştur. Zaten evde sadece ikimiz kalıyoruz annemle babam hastanede. Neyse, işte ben nereden buldun diye sordum ve bana muhteşem cevabı verdi:

''ODANDAKİ LASTİĞİN ALTINDA!''

Ya hani biz yenice araba almıştık ya işte onun yedek lastiğinin olduğu yere biz tüp taktırdık. Tüp olunca yedek lastik bagaja sığmadı. Bizim evde duruyordu. Annem lastiği kaldıracaktı ben de ''yok kaldırma bana ver ben otururum ona'' dedim.

İşte 2 haftadır falan yedek lastik benim odamda duruyor ben de yerde oturmayı sevdiğimden lastiğin içine oturuyorum :D Ders çalışırken falan hep yerde çalışıyordum demek ki dosyam yerdeymiş bende lastiği getirip onun üzerine koymuşum. 40 yıl arasam bulamazdım. Yedek lastiğin altına bakmak aklımın ucundan bile geçmezdi.

Ammaaa neyse ki sevgili kardeşim sayesinde sınava 2 gün kala dosyama ve notlarıma kavuştum ^-^

İşte meşhur dosyam ve mükemmel notlarım.
Kim bir yandan ders dinlerken diğer yandan not tutarak harita çizer ki?

Lastiğim ^-^
Notlarıma kavuştuğuma göre İlkçağ sınavından çok korkmuyorum. Beni asıl korkutan Osmanlıca sınavım. Yani Osmanlıca aslında çok basit geliyor. Okuması falan tamam yanlışlar yapsak bile okuyabiliyoruz. Asıl sorun yazmakta. Bir harfin 2-3 farklı karşılığı var ve hangisini kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor.

Bir de şu son birkaç günde sayılarla cebelleşiyorum!! Hoca sınavda sayı soracağım dedi bu yüzden Arapça ve Farsça sayma sayılarını ezberledim. ''E ezberlemişsin sorun ne?'' diyebilirsiniz, hemen söyleyim: KARIŞTIRIYORUM!

Vahid-isneyn-selase-erbi'a-penç-sitte-sieben..!!!

Yalnızca Arapça&Farsçayı birleştirmiyorum, üzerine bir de Almanca ekliyorum!!!

Penç Farsça'da 5 demek. Hatta 'pençe' kelimesi de buradan geliyor. Sieben ise Almanca'da 7 demek!
Arapça ve Farsça çalışırken araya Almanca serpiştirmek nedir abi ya?! 

Osmanlıca çok basamaklı sayıların okunuşu aynı Almancadaki gibiymiş. Sondan başa doğru yazılıyor ve araya ''ve'' bağlacı ekleniyor. Bunu fark ettikten sonra aklıma Almanca sayıları getirdim. Yani bir yıldır falan Almanca dersi görmüyorum, sayıları unutmayım diye saymaya başladım. Başlamaz olaydım!!! Osmanlıca sınavının arefesinde yapılacak şey mi bu?! Şimdi Arapça ve Farsçanın yanında Almancayla da boğuşmak zorundayım!!

Neyse en azından biri gelip de ''Bana ilginç bir özelliğini söyle'' derse vereceğim cevap belli:
''5 dilde sayı saymayı biliyorum!''

İşte böyle sevgili dostlarım... Bu haftamı da ders notlarıyla, Osmanlıcayla ve Almancayla boğuşarak geçiriyorum!! Cuma günü olan İlkçağ sınavından sonra vizelerim bitmiş olacak. O zaman tekrar daha aktif olacabileceğim.. O gün gelinceye değin hoşçakalın!

Ayrıca sınavlarım için bol şans dileyin lütfen ^-^

8 yorum:

 1. Bahamalar!:)))))neyse yaa olur böyle hatalar, notlarını bulmana sevindim canım, vizelerde bol bol şans diliyorum, baban için tekrar çok geçmiş olsun. :( Allah annene de kolaylıklar versin...

  YanıtlaSil
 2. biraz psikopatça olabilir ama sınav zamanları üniversitenin en sevdiğim zamanlarıydı. yani işte çalışma kısmı değil de tam o sınav günü sınavı bitirip dışarı çıkmaktaki haz :D başarılar sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahahah evett bak hiç o açıdan düşünmemiştim.. Yarın o hazzı yaşayacağıma eminim çünkü sınavlar komple bitiyor 2 hafta sınav yokk^-^

   Çok teşekkür ederimm :))

   Sil
 3. heeeeey allam yaaaa baştan sona güldüm vallaaaa her şeyeeee hadi çok çok başarılar sanaaaa :) kopya çekerken bi de ha o da iyimiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahah teşekkür ederimm ^-^
   O da çekmeseydi napıyım benim suçum mu :D

   Sil