7 Mart 2018

Yağmur Edebiyatı

Dün Ankaraya öyle bir yağmur yağdı ki sel seli götürdü, millet donuna kadar ıslandı. Otobüsler dolmuşlar ıslak çamaşır koktu. Yağmur doldu, hayat durdu.

Gördüğüm manzaralar da bana bu yazıyı yazmam için ilham verdi.En son ben 11. sınıftayken böyle bir yağmur yağmıştı. O zamanlar okul çıkışında istemeye istemeye kursa kalırdık. O gün de ben, Tiyatrocu ve Esmer Şengün Hocanın kursuna kalmıştık. Kursun yapılacağı sınıfa giderken hocayla karşılaştık.
''Kızlar çok yağmur yağıyor bugün kurs yapmayacağım, ulaşım zor olur siz hemen eve gidin'' dedi. Dedik Allah razı olsun :D
Biz yolda yürürken yağmur bir bastırdı çok afedersiniz donumuza kadar ıslandık. Eve vardığımda çoraplarım, iç çamaşırlarım hepsi sudan sırılsıklamdı. Ayrıca biz eve varana kadar yağmur dinmişti. Yani hoca o gün bırakmayıp kurs yapsa o yağmura yakalanmayacak, donumuza kadar da ıslanmayacaktık ama neyse :D Bu da ayrı bir anı oldu bizim için..


Şimdiiiiiii

Ön girişimi yaptığıma göre gelelim asıl mevzuya...

İnstagramcıların, tumblrcıların, facebookçuların çok sevdiği bir şey var. Yağmur edebiyatı. Herkes yağmura bayılıyor, yağmuru sevmeyen bir Allahın kulu yok. Sokağa bakıyorum, herkes ne bulduysa altına sığınmış, yağmurdan kaçmaya çalışıyor. E hani nereye gittiniz yağmur severler?

Hani kulaklıklarını takıp yağmurlu sokaklarda dolaşmayı sevenler? Neredesiniz? Ben söyleyim, bir çatının altında yağmurdan saklanıyorlar.

E tabi öyle. Sıradan insanın yapacağı şey mi ''Yağmur yağıyor hemen kulaklığımı takıp Cem Adrian dinleye dinleye sokaklarda yürümeliyim ıslanmalıyım yehhuuu!! Annee kulaklığım nerdeee'' demek? Yok ablacım bunlar hep sosyal medyanın bize kattıkları şeyler.

Yağmur yağsa bizim memlekette derler ki
''Hadi maşallah barajlar dolacak bu sene''
Budur yani abi. Yağmur yağar, Hayriye teyze balkondaki çamaşırlarını toplamaya koşar, tenefüsteki çocuklar sınıflarına koşar, sokaktaki insanlar çatı altına koşar... Koşar Allah koşar yani.. Kim yağmur yağarken kulaklıkla müzik dinliyor abi kim?

Genç kızlarımız olamaz çünkü makyajları akar. Genç oğlanlarımız da olamaz çünkü 1 saatte yaptıkları fönlü saçları bozulur. E o zaman kim yapıyor bu ''yağmur edebiyatı''nı?

Cevaplayayım, Turgut Uyar. Cidden. Turgut Uyar, Attila İlhan, Can Yücel...

E ama bu insanlar şair be ablacım! Bu insanlar yapar. Çünkü yağmur onlar için bir imgedir. Yüzyıllardır değişmeyen bir kuraldır bu. Yağmur, deniz, kar... Şairlerin en çok kullandığı imgeler işte. Bu adamlar yazar, tamam. Adamlar sanat yapıyor. Yağmurla kuşla güneşle denizle yapacaklar tabi. Ama sana n'oluyor?

Story'de yağmur videosu paylaşıyorsun ama camın arkasındasın. Facebook'ta yağmurla ilgili hoş güzel sözler paylaşıyorsun, yağmur yağsın kahvemi içiyim edebiyatı yapıyorsun yağmur yağınca aklına ilk gelen balkondaki çamaşırların oluyor.

Sosyal medyada yağmur edebiyatı yapmak tabi kolay. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Yiyorsa çık yağmura, yiyorsa açma şemsiyeni? Yemiyor abicim yemiyor..Lisedeki felsefe öğretmenlerimden öğrendiğim çok güzel bir şey var :
''kendinle çelişme''

Allaha şükür çelişmiyorum. Yani sosyal medyada yağmur edebiyatı yapıp yağmur yağınca şemsiye açanlardan değilim. Çay edebiyatı yapıp Starbucks'ta White Chocolate Mocha içenlerden de değilim. Çayı çok aramam, günde 1 bardak içersem amenna. Yağmuru da sevmiyorum.

O bulutlar benim içimi karartıyor. Bir anda enerjimi düşürüyor. Sonra.. Yağmur yağınca benim saçım bir yana yüzüm gözüm bir yana kayıyor. Gözlüğüm damla damla oluyor önümü göremiyorum. Gözlüğü çıkarsam yine önümü göremiyorum. 5 derece miyopum.

Hem ayrıca ben kısa saçlı bir insanım. Yağmurda şapka taksam ayrı dert takmasam ayrı dert. Sonra efenim dedim ya 5 derece miyopum. Gözlüğü öyle tarz olsun diye takanlardan değilim. Takmasam burnumun ucunu göremem. İşte böyle bir insan olunca da yağmurun keyfini çıkaramıyorsun.

Şöyle bi kulaklıklarımı takıyım, yağmurda ıslana ıslana yürüyüm desem bir yağmur damlası gelir gözlüğümün içine girer, güzel anın da içine eder. Bu kadar net.

Dün de başıma aynen bunlar geldi. Üniversiteli ile birlikte yürürken yağmura yakalandık. Yanımda şemsiyem yoktu. Parkamın şapkasını takınca da ayıya benzediğim için şapka takmadım. Saçımın girdiği hali siz düşünün! Sonra dediğim gibi gözlüğümün içine giren yağmur damlaları... Tam böyle hararetli hararetli bir şeyler anlatıyorum o 1 yağmur damlası geliyor gözlüğümün içinden geçip boynuma doğru akıyor. Allahım ne kadar iğrenç!

Ya cidden ben neden böyle olamıyorum?


Neden böyle olmak zorundayım? 
Valla bilemiyorum yaa... Şu yağmur edebiyatı yapıp, yağmurda ıslanmayı severim diyip yağmur yağınca şemsiye açanlar kenara çekilsin. Gerçekten yağmuru ve yağmurda ıslanmayı sevenlere benden kocaman bir alkış. Valla bravo8 yorum:

 1. Hahah dünkü kadar şiddetlisi fazlaydı haklısın😄 Ama o kadar şiddetli olmadığı zamanlar ben dışarı atıyorum kendimi yağmurda ya😁 Yazın sıcak yüzünden her şeye lanet ederek evde oturduğum için yağmur yağınca kaçırmam genelde o havayı😅

  YanıtlaSil
 2. Ahahah o zaman benden sana kocaman alkış çünkü ben gerçekten yağmur insanı değilim. Senin aksine yaz insanıyım ^^

  Bu arada yağmur deyince aklıma dünkü gibi bir yağmurun gelmesi de yağmura olan bakış açımı ortaya koyuyor sanırım😅 Cidden niye yağmur deyince aklıma böyle en serti geliyor da hafif hafif atıştırması gelmiyor bilemiyorum😅

  YanıtlaSil
 3. Aynen bakış açısı😄 Benim de aklıma hep hafif hafif yağan yağmur gelir. İnsan neyi sevmiyosa en kötü yönleri aklına geliyor işte😅

  YanıtlaSil
 4. Aa? Sosyal medyada yağmur edebiyatı yapanları bilmiyordum, e çok haklısın o zaman, madem o kadar seviyorlar neydi rahmetli adını unuttum şu an hah Gene Kelly idi galiba, şemsiyeyi alıp, foş, foş, şap, şap I'm singiiing in the rain söylesinler de görelim:))di mi ya?:)))yağmurda en güzeli evde olmaktır:)
  Evet insanlar söylediklerinin arkasında durmalı ya da duramıyorsa söylememeli...:)
  Eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahahah Müjde abla :))
   Kesinlikle öyle. Yağmurlu havada en güzeli evde olmak ^^
   İnsanın kendisiyle çelişmemesi gerekiyor. Bir yengeç burcu olarak yani sürekli git-gel yaşayarak bunu uygulamak güç olsa da çabalıyorum işte 😅

   Sil
 5. Onların yağmur edebiyatı, yağmuru kuru yerden izlemekten geçiyor genelde. 😃 Ev içindeyken yağmuru izlemeyi severim ama şimşek çakmamalı. Gerçekten ürkütüyor beni. Geçen sene kasım sonuna doğru İstanbul'da böyle bir yağmur yağmıştı. Tam 1 gün boyunca sürdü. O gün şansıma bol paça pantolon giymiştim, giydiğime de güzel pişman olmuştum 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahaha yaa böyle birden bastırınca çok berbat oluyor hazırlıksız yakalanıyorsun 😖😅
   Ayyy o şimşekler yok muu öyle bir çakıyor ki evin içi aydınlanıyor. Öyle havalarda aklıma Thor'u getirip kendimi mutlu etmeye çalışıyorum :D 😂 Sen de böyle hayal kurabilirsin çoook eğlenceli oluyorr (ama Thor hala benim aşkım ona göre😝)

   Sil