23 Mayıs 2018

Neden kimse eleştirmiyor?

Bu ara eski dizileri izlemek gibi çok fena bir alışkanlık edindim. İşte efenime söyleyim; Tatlı Hayat, Olacak O Kadar, Hayat Bilgisi vb. gibi çok da eski olmayan Türk yapımlarını izliyorum.

15-20 yıl önce, 2000'lerin başında ülkemizde yayınlanan ve güldürürken düşündüren yapımlar bunlar. Halen güldürüyor ve düşündürüyorlar lakin bu sefer benim bambaşka bir şey düşünmemi sağladılar :

Dikkat ettim de o dönem çıkan dizilerin hemen hepsinde dönem için eleştiriler var. Mesela Hayat Bilgisi adlı yapımda öğretmenler öğretmenler odasında otururken düşük maaşlarını, ek iş yapmak zorunda olduklarını, Irak Savaşının etkilerini falan konuşuyorlar ve bunu konuşurken de eleştirilerini yapmış oluyorlardı. Keza rahmetli sanatçımız Levent Kırca'nın Olacak O Kadar yapımı da öyle. Programda asgari ücretten tutun saçma sapan yemek programlarına, dönemin siyasetçilerine kadar hemen her şey inanılmaz zekice hazırlanmış skeçlerle eleştiriliyordu.

Bugün bir televizyon kanalı açsam öyle bir şeyle karşılaşmam mümkün olur mu? Olmaz. Bugünkü televizyon dizilerinde işlenen konular sabit : her bölüm silahlı çatışmaların yaşandığı mafya dizileri ve polisiye diziler veya işte ne biliyim fakir ve salak kadının zengin ve soğuk yakışıklı erkeğe aşık olması... Konular cidden sabit!


Hadi fakir kız zengin oğlan veya zengin kız fakir oğlan hikayesi Yeşilçam'da da vardı diyelim. Diyelim ama orada da döneme bir eleştiri vardı; fabrikatörler, fabrikatörlerin yancısı siyasiler eleştirilirdi. Günümüzde o da yok!

Cidden o kadar boş diziler izliyoruz ki... ne bir eleştiri ne insana bir şey katma! Amaçları sadece reyting kasmak ve para almak o kadar.

Dolar 4.84 olmuş, Türk Lirası inanılmaz bir değer kaybediyor. Haber programları hariç bunları dile getiren var mı? Hiçbir dizide çıkıp bu probleme değiniliyor mu? Değinilmiyor! Neden değinsinler ki? Günümüz dizilerinin karakteri kim? Zengin mafyalar, holding sahibi yakışıklı gençler, sosyete kadınlar ve varsa onların fakir sevgilileri! Bugün marketten 50 liraya alınan malzemeyle 4 kişilik yemek yapılamıyor ama belli ki bu bizim dizi karakterlerinin pek umurunda değil!


Tamam, diziler belli başlı sorunlara değiniyorlar; uyuşturucu kullanımı, çocuk gelinler, aile içi şiddet, aile içi sorunlar... Bunlara değinilen onlarca dizi var ama biraz da günlük sorunlara değinseniz? Ülkenin para değerinin düşmesi, hayatın pahalanması, Ortadoğuda süren savaşlar... Bunlar sıcak olaylar neden bunlara değinmiyorlar gerçekten anlamıyorum.

Eskiden rahmetli Levent Kırca hükümettekiler dahil tüm siyaset insanlarını tiye alır ve eleştirirdi.
Eskiden diziler ve şarkılar aracılığıyla hayatın pahalılığı eleştirilirdi, savaşlar eleştirilirdi, yanlış politikalar eleştirilirdi... Günümüzde maalesef bu durum yok. Neden eleştirmiyoruz? Dolar 1,80 olunca bile kıyamet kopardı zamanında ama bugün niye kopmuyor? Neden biri çıkıp da ''Eriyor liralar mark al dolar al'' diyemiyor? Gerçekten anlamıyorum arkadaşlar, gerçekten anlamıyorum!

Aslında cevap sanırım basit ve hepimiz de neyin ne olduğunun farkındayız. Topluma ait eleştirilerin hemen hepsinin ucu partisi fark etmeksizin siyasilere dokunuyor. E hal böyle olunca da insanlar eleştirilerini dile getirmekten çekiniyorlar.

Cem Karaca gibi sürgünden döndükten sonra bile siyasileri eleştirebilen, ''naber nitekim yine geldi şapka'' diyebilen sanatçılar çıkmıyor artık.


Günümüzde her modern toplum gibi biz de çağa ayak uydurduk ve sosyal medya kullanmaya başladık. Sanatçıların televizyonda ve şarkılarda karşımıza çıkaramadığı eleştiriyi kendi sosyal medya hesaplarımızdan biz yapar olduk.

Dolar'ın 4.84 olması sosyal medyada inanılmaz derecede tartışılıyor. İnsanlar artık neyin ne olduğunu sanatçılar vasıtasıyla değil direkt kendileri öğrenebiliyorlar.

Peki o zaman size bir soru : topluma bir şey katmayan, toplumu bir yere yönlendiremeyen sanatçılara ne hacet var?

19 yorum:

 1. Bunlara laf edilmez çünkü o dizi yapımcıları para kaynağını tam da bu gibi sorunları meydana getirenlerden temin ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yaklaşım. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 2. Merhaba. Ben kapitalizm! Sizler çocuğunuzun geleceği için endişe duyarken, ben aptal insanları ünlü yapar, şan şöhret kazandırırım.

  Ben kapitalizm! İnsanların milliyetçilik duygularını sömüren dizi/filmler yapar ve bunlardan para kazanırım.

  Ben kapitalizm! Benim yüzümden dünyada 600 milyon obez 1.3 milyar aç insan yaşıyor.

  Ben kapitalizm! Alt sınıf halkın ihtiyaç duyduğu şeyleri almalarını zorlaştırır, ülkelerinin ekonomilerini tetikler ve kendilerini sefalete maruz bırakırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ki öyle. Yorumunuz için çok teşekkür ederim İhsan Bey.

   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 3. Sanırım yapılan eleştirilere eskiden daha çok katlanabilen siyasetçiler vardı. Levent Kırca'nın eleştirilerinin şimdi yapıldığını düşününce... Montaigne’in dediği gibi:"Korku kimi zaman ayaklarımıza kanat takar, kimi zaman da ayaklarımızı yere çiviler."
  Sevgiler
  Serazad

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, o dönemlerde de sık sık baskı ve sansür oluyordu ama bu kadar değildi. Şimdi o dönemkilerin 10/1'ini yapanlar maalesef tutuklanıyor :(

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim,
   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 4. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Haklısınız televizyon programlarında böyle şeyler göremiyoruz. Artık sadece sosyal medyadan daha aktif paylaşımlar yapılmakta tabi o da takip edebilene..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle. Bu aralar çoğu kişi sosyal medya kullanıyor ama bir o kadar kullanamayan, bir o kadar da doğru kullanamayan var.

   Eskiden hiç değilse herkes televizyona ulaşabiliyordu. Günümüzde bize fikir verebilecek içeriklere ulaşmak pek mümkün olmuyor ne yazık ki.

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 5. Ah o levent kircanin programi mukemmel bir elestiri yaparak bize halkin siyasetin ve daha fazla seyin yorumunu yapmamizi saglardi.Mallesef ki gunümuzde boyle programlar bulmak pek mumkun degil anca varsa yoksa birbirine hakaret yagdiran gelin kaynananalar yada 3 5 binliraya aldiklari ayakkabilari konusan kadinlar var ekranlarda yada alalede diziler😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle, maalesef :(( Ortalık insana bir şey katmayı amaçlamayan yapımcılarla ve onlara uyarak para kazanan sanatçılarla doldu..

   Bence sanatçı dediğin insana yol göstermeli, insana ve topluma yarar sağlayacak bir şeyler katmalı.

   Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
   Hasret kaldığımız sanatçıların tekrar ortaya çıkması dileğiyle,
   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 6. ne güzel sölemişsin ivit :) eskileri izledin bi de demek ki, belki çocukluğumuzu özlüyoruz değil mi :) dolar euro artışı korkunç valla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken izlediğim şeyleri izlemek gerçekten çok hoşuma gidiyor. Ne güzel şeyler izlemişim ne güzel şeylerle büyümüşüm derken şimdiki kuşağa da üzülmeden edemiyorum Deep :(

   Ekonomik kriz kapıda gibi duruyor maalesef :(

   Sil
 7. O kadar güzel bir konuya değinmişsin ki yine bayıldım yazına. Ülkenin nereye gittiğini artık kestirmek mümkün değil ve kurtarabilirse anca 90'ların sonunda doğanlar kurtaracak çünkü onlar iki kuşak arası olduğu için herşeyin farkındalar. Oturup düşündükçe çok üzülüyorum gidişata. İnşallah bizler kurtaracağız bu saçmalıklar dolusu ülkeyi. Yoksa sonumuz uçurum olacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir yaklaşım. Bu yorumundan sonra 20. yüzyılın son senesinde doğan biri olarak daha fazla sorumluluk aldığımı hissettim nedense :)

   Biz gençler kendimizi geliştirmeli ve donatmalıyız. Sonuçta ülkenin geleceği biziz. O açıdan bu yaşlarda kesinlikle çok sorumluluk almamız gerekmekte.

   Sil
 8. Bence durum yapımcıların para getiren şeye, senaryoya yönelmesi. Anlatılan konular eskiye oranla iyice tekdüze bir hal aldı ve almaya da devam ediyor. Yabancı yapımların sitcom denilen durum komedisi tarzındaki yapımları bile birbirinden farklı. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama maalesef durum böyle. Eskiden Bizimkiler dizisi vardı. Çok severdim. Hep benzer konular işleniyormuş gibi dursa da hiçbir bölüm sıkmazdı. Hele Tatlı Hayat. Haluk Bilginer ve Türkan Şoray'ın oyuncuları harikaydı.

  İzleyen olduktan sonra bu tip yapımların devam etmesi kaçınılmaz olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef haklısınız. İnsanlar bu durumdan şikayet etmedikçe yapımcılar insanlarımızı küçümsemeye ve aptalca yapımlarını sürdürmeye devam edecekler. Daha 19 yaşımda olmama rağmen üzülerek şu cümleyi kuracağım :

   ''Nerede o eski yapımlar?''

   Sil
 9. Herkes cebini düşünüyor.Eleştirenlerin halini görünce korkup ,seslerini kısıyorlar.

  YanıtlaSil
 10. İnsanların beyni uyuşmuş umurlarında değil ki gerçek hayat


  www.yazimbari.com

  YanıtlaSil