8 Temmuz 2018

Tarih Bölümünde Okumak

Üniversite sınavına çok az bir zaman kaldı ve herkes üniversite/bölüm araştırma heyecanına girdi. Ben de geçen sene bu dönemlerde google amca da aramalar yapıyor fakat aradığım şeye bir türlü erişemiyordum. Yani tarih bölümünde okuyan birinin çıkıp da ''bu bölüm şöyle, bu bölümde okuyacaksan şunu yapmalısın, imkanları bu...'' diye çıkıp söylemesi çok mu zor? Yok! Kimse bir şey söylememiş.

Forum sitelerinde, ekşi sözlük gibi sözlüklerde ve başarı sıralamalarını paylaşan sitelerde tarih bölümüyle ilgili ''gitmeyin, iş imkanı yok'' bilmem ne bilmem ne şeyler dışında bu bölümle ilgili adam akıllı bilgi yok. Var olan bilgiler de insanın içini karartıyor.

Hayır efenim, öyle değil! Tarih güzel bir bölüm ve ben de tarih bölümünde okuyan bir öğrenci olarak bugün sizlere deneyimlerimi anlatacağım.

Başlamadan şunu da söyleyeyim, ben devlet üniversitesinde okuyorum ve bu yazımda da devlet üniversitelerini baz alacağım. Vakıf üniversiteleriyle ilgili bir fikrim ve önerim maalesef yok.

Hadi yazıya geçelim :


İlk olarak, üniversite sınavı deneyimlerimi daha önce anlatmıştım. O yüzden tekrar buraya yazmayacağım. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz -> YGS&LYS'ye Nasıl Hazırlandım?

Şimdii, arkadaşlar ben Ankara'daki iyi bir devlet üniversitesinde Tarih bölümünde okuyorum. Sözelim gayet iyiydi ve üniversite sınavında yanlış hatırlamıyorsam 446 gibi bir puan almıştım. Yani puanım gayet iyiydi ki tarih bölümünde okumak istiyorsanız iyi puan şart. Anadoludaki küçük üniversitelerde 200 küsür puanla alan Tarih bölümleri var ama onlara gitmenizi ben pek önermiyorum. Kaliteli eğitim için kaliteli okul şart.


Peki tarih bölümünü hangi şehirde okumalı?
Bu soruya bölüm olarak değil üniversite olarak bakmak daha doğru olacaktır. Yani üniversiteyi hangi şehirde okumalı dememiz daha doğru olur.

Yani şimdi ben bir uzman değilim arkadaşlar. Şehir faktörü, ekonomi faktörü bilmem ne bilmem ne gibi konulara değinemem. Ben de sizler gibi öğrenciyim ve bu soruyu evirip çevirmeden kendimce cevaplayacağım : Üniversite/tarih bölümü en iyi İstanbul'da ve Ankara'da okunur.

İstanbul Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti. Sayısız tarihi mekana ve tarihi ögeye ev sahipliği yapıyor. Osmanlı veya Bizans tarihi çalışacaksanız İstanbul'da mutlaka okumanız gerekecektir. Benim şahsi önerim ise anormal bir puan yapıp Boğaziçini veya Koç'u tutturmayacaksanız; Tarihi Yarımada'nın tam ortasında bulunan, Ayasofya, Sultan Ahmet, Kapalıçarşı gibi mekanlara çok kısa mesafede olan İstanbul Üniversitesini tercih edin.

Ankara ise Cumhuriyetle birlikte önemini arttıran bir şehir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde yani namıdiğer DTCF'de en kapsamlı tarih eğitimini alabilirsiniz. DTCF'de Sümer dilinden tutun da Amerikan diline kadar neredeyse her dilin eğitimini alabilir, kendinizi Frig tarihçiliğinden Bizans tarihçiliğine, cumhuriyet tarihçiliğine kadar istediğiniz hemen her konuda geliştirebilirsiniz. Ankara'daki bir diğer iyi eğitim kurumu olan ODTÜ'de de kapsamlı bir eğitim alabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Keza Hacettepe'de öyle. Eğitim kadrosu gerçekten çok iyi fakat neredeyse tüm hocaları Osmanlı Tarihi çalışıyor, aklınızda olsun.

Yalnız sizin burada dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri şehir faktörü. İstanbul'un tarihi mekanlarla dolu olmasının, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasının, kültürel ve sosyal alanda çok ileri olmasının yanında kalabalık, gürültülü ve pahalı bir şehir olduğunu da unutmayın.
Ankara'nın ise İstanbul'a nazaran çok az tarihi mekana ev sahipliği yaptığının, sosyal ortamın kısıtlı olduğunun, öğrenci ve memur kenti olduğunun yanı sıra çok ucuz ve çok daha yaşanılası bir kent olduğunu unutmayın.

Peki tarih bölümü en iyi hangi üniversitelerde okunur?
Aslında bu soruya yukarıda cevap verdim.
Boğaziçi, ODTÜ, Hacettepe, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi.

Türkiye'de her zaman ilk 10'da olan, Dünya sıralamalarında da ilk 1000 üniversitenin içinde olan bu üniversiteler gerek imkanları gerek eğitim kaliteleri olsun çok iyiler. Tarih bölümü olarak baktığımızda da en kaliteli eğitim bu üniversitelerde veriliyor.

Lakin her üniversitenin kendince bir zorluğu, bir kusuru var.

Örneğin;
Boğaziçi ve ODTÜ'de eğitim dili İngilizce (bu İngilizce bilmeyenler için sorun olabilir)
Hacettepe'nin ulaşımı inanılmaz zor. Ayrıca Hacettepe Tarihte Osmanlı Tarihi ağırlıklı işleniyor.
Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde çok sık kavgalar çıkıyor..

Tüm bu durumları göz önüne alıp tercih yapmalısınız.

Ondan sonra... bir diğer önemli faktör; tarihçi olmak istiyorsunuz ama ne tarihçisi olacaksınız? Bunu bence iyi düşünün. Çünkü mesela şöyle bir örnek vereyim;
Dediğim gibi çoğu üniversitede ve Hacettepe'de Osmanlı Tarihi ağırlıklı olarak işleniyor. Siz eğer Bizans Tarihi çalışmak istiyorsanız Hacettepeye gitmenizi pek önermem. Boğaziçi, İstanbul Üniversitesi veya DTCF sizin için iyi olabilir.

Yani benim naçizane önerim üniversitenin web sayfasından tarih bölümü akademik kadrosuna iyi bakın. Hocalar hangi alanda çalışıyor bilmeniz sizin için çok iyi olacaktır.

Bir de yine bununla ilgili şöyle bir durum var :
Bazı üniversitelerde anabilim dalları var bazılarında yok. Mesela DTCF'de, İstanbul Üniversitesinde ilk sene temel bir eğitim veriliyor, 2. sınıftan itibaren öğrenci yoğunlaşacağı konuyu kendisi seçebiliyor. İlkçağ devletlerinden birini mi çalışacaksın? İlkçağ Anabilim Dalı var.
Ama diğer üniversitelerde bu durum yok. Onlar 4 sene boyunca genel bir tarih öğretiyorlar, öğrenci uzmanlaşacağı konuya yüksek lisansta doktorada uzmanlaşıyor. Bu açıdan bakıldığında hangisini istediğinizi iyi düşünmeniz lazım.

Başka bir konuya değinecek olursam... Osmanlıca! Hemen hemen tüm üniversitelerde Osmanlıca eğitimi veriyorlar. Tarih bölümünde okuyacaksanız yazın evde boş boş oturmak yerine Osmanlı alfabesini ezberleyin. Harflerin başta, ortada ve sonra nasıl yazıldıklarını ezberleyin ve bunu boş bir deftere en az 10 kere yazarak yapın. İlk derslerde size inanılmaz bir rahatlık ve başarı getirecektir. Ayrıca hocanız size 10 kere alfabeyi yazma ödevi verecek olursa ödeviniz zaten çantada keklik olacak !

Sonra efenim.. iş imkanları hususu var. Tarih öğretmenliği değil de Tarih bölümünde okursanız öğretmen olabilmek için 1 sene formasyon eğitimi almanız gerekiyor. Formasyonu aldınız diyelim bu defa KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. İyi bir üniversitede iyi bir üniversite hayatı geçirirseniz ve mezun olduktan sonra birazcık kasarsanız KPSS'de iyi puanlar alabilirsiniz. Lakin her meslekte ve sınavda karşımıza çıkan torpil maalesef bizim bölümde de karşımıza çıkıyor. Öğretmen olabilmek için çok iyi puanlar almak ve atama beklemek gerekiyor.

Öğretmen olmak değil de akademisyen olmak istiyorsanız ise ALES sınavına girmeniz gerekiyor. ALES'ten iyi puan alarak akademisyen olma yolunda ilerlemeye başlıyorsunuz.

--

Evet, aklıma gelenler bunlar. Ben tarih iyi üniversitelerde okunur diye düşündüğüm için hep iyi üniversiteleri örnek verdim. Kendi şehrinizde, ailenizin yanında tarih okumak isterseniz o da sizin tercihiniz tabii ki. Üniversite hayatınız boyunca kendinizi geliştirerek siz de çok güzel yerlere gelebilirsiniz. Hem şunu unutmayın ki ne olursa olsun tarih bölümü insana inanılmaz bir entelektüel birikim katar. Üniversite hayatınız boyunca okuyacağınız sayısız kitap ve makale olacak. Evet, gözleriniz ve belki ruhunuz inanılmaz derecede yorulacak. Hele hele Osmanlıca sevmiyorsanız o eski ve ağır metinleri okurken canınızdan bezeceksiniz. Ama inanın değecek. Hiçbir şey bilmeyerek adım attığınız üniversite kapısından donanımlı bir entelektüel olarak mezun olacaksınız. Tarih bilmenin avantajlarını kullanabileceğiniz çok çeşitli alanlar olacak. Siyasetten tutun gazeteciliğe, öğretmenliğe, araştırmacılığa kadar çok geniş bir alanınız olacak.Umarım her şey gönlünüzce olur.

*Sormak istediğiniz başka bir soru varsa yorum olarak yazabilirsiniz veya mail atabilirsiniz. Severek cevaplarım.

Sevgilerle ^-^

7 yorum:

 1. Gerçekten tebrik ederim seni, böyle gençler olduğunu görünce çok mutlu oluyorum Ne istediğini bilen ve yolda çalışan . Ablan olarak koskocam öpüyorum seni..
  Açıköğretim de tarih okuyasım geldi bu arada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ^-^
   Tarih alanında emin adımlarla ilerliyorum, bir sonraki hedefim açık öğretimden okuduğum iktisatı bitirmek. Mezun olduktan sonra Gazetecilik eğitimi almak istiyorum. Tüm bu donanımı yaparsam valla 5 sene sonra cumhurbaşkanlığına aday olurum ben size söyleyim :D

   [Bir yorumunuzla aldığım gaza bakın yalnız :)) Tekrar çok teşekkür ediyorum ^-^]

   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 2. Sıkılmadan sonuna kadar okudum harika yazmışsınız gerçekten kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 3. heeey bu yazı sınava girecek arkadaşlarımıza faydalı oluur aklımda olsuuun :) dtcf, ankara üniversitesi değil mii, herhalde en ünlüsü o diy miii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evett dtcf Ankara Üniversitesine bağlı. Koskoca fakültenin adı Dil ve Tarih-Coğrafya ,adı tarih-coğrafya olan başka fakülte yok. O açıdan bile bence en iyi tarih eğitimlerinden biri burada veriliyor. Ama dediğim gibi burada çok sık kavga çıkıyor ve fakülte sık sık tatil ediliyor :(

   Sil
 4. Tarih okumak çok çalışıp atanamamak demek :(


  www.yazimbari.com

  YanıtlaSil