26 Temmuz 2018

Seninleyiz Komsu !
είμαστε μαζί σας γείτονες !

Yunanistan'da günlerdir süren yangın ve bugün başlayan sel felaketi beni bu yazıyı yazmaya itti. Yunan halkına geçmiş olsun dileklerimi ileterek yazıma başlamak istiyorum.

Resim Sözcü gazetesinin web sayfasından alıntıdır.
Somali'de, Filistin'de, Arakan'da insanlar ölürken böyle bir yazı yazmayıp da Yunanistan için yazmam bazı insanları üzebilir, bazılarını da sinirlendirebilir. Lakin önce beni dinleyin. Dünyanın öbür ucundaki insanların acısı yüreğimizi bu kadar yakarken hemen yanı başımızdaki insanların acısı neden bizi etkilemiyor, hatta bazılarının hoşuna gidiyor anlayabilmiş değilim. Aynı dinden veya aynı ırktan olduğumuz insanlar acı çektiğinde üzülen yüreğimiz neden başkaları için üzülmüyor? İlla aynı dinden veya aynı milletten mi olmamız gerekiyor?

Normalde böyle bir yazı yazmazdım fakat sosyal medyada yazılanları okudukça dehşete düştüm. Bu felaketlerin olmasından zevk duyan, insanların çektiği acıyla üzerinden 1 asır geçmiş savaş vasıtasıyla alay eden insanlar(!) gördüm. İnsanı insan olduğu için sevmek nerede? ''iyi olmuş'' diyenlerin facebook'ta paylaştıkları ''yaradılanı yaratandan ötürü sevmek'' nerede? Bizim insanlığımız nerede?

İnsan olarak böylesi tüm doğal afetler ve acılar yüreğimizi acıtır fakat böylesi büyük bir felaketin bu kadar yakınımızda olması beni daha bir ayrı etkiledi. Komşumuz yahu komşumuz! 17 Ağustos'ta ilk yardıma koşanımız! Hadi tamam bunların hepsini geçiyorum. Komşumuz olduklarını, 17 Ağustos'ta yardıma ilk koşanlar olduklarını unutun. Hristiyan olduklarını, Yunan olduklarını da unutun. Ama Allah rızası için, insan olduklarını unutmayın!Yunan hükümeti ve Türk hükümeti arasında onlarca yıldır süren bir gerilim var, tamam doğru ama unutmayın yanan Yunan hükümeti değil, Yunan halkı. Evini, ailesini, dostunu kaybeden kişi belki benim gibi bir öğrenci belki sizin gibi bir öğretmen, veyahut işçi veyahut memur veyahut da ev hanımı... İnsanı Yunan kalıbına sokmayın. Hristiyan kalıbına sokmayın. İnsan insandır be abi, unutmayın.


Ben dedim diye veya bir başkası dedi diye insanlar din/millet ayrımı yapmaktan vazgeçecek değiller. Farkındayım ama lütfen, hiç değilse şöyle zamanlarda insanları saran kalıplarınızdan kurtulun. Yunan diye, İngiliz diye, Filistinli diye değil; Yahudi diye, Müslüman diye, Hristiyan diye değil; insan diye bakmayı öğrenin! İnsanlara ''İnsanlığımız nerede?'' dedirtmeyin!Yunanistan'da çıkan yangında onlarca insan, hayvan ve bitki öldü, yüzlercesi yaralandı, binlercesi de evsiz kaldı. Bize de destek olmak kaldı. Maddi ve manevi olarak Yunan halkının yanındayız.


Seninleyiz komşu!
είμαστε μαζί σου, γείτονας!

10 yorum:

 1. Hepsinin Allah yardımcısı olsun. Yüreğimiz yandı. Zaten biz tuhaf bir millet olduk. Birbirimize de farklı davranmıyoruz. İnsanlığımızın revizyondan geçmesi lazım. Işıklar içinde uyusunlar. Sabırlar diliyoruz. Çok yerinde, zamanında bir yazıydı canım. Kutlarım seni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ece ablacım. Çok haklısın, Allah vicdanı kurumuşlara vicdan, Yunan halkına da sabır versin..

   Sil
 2. Çok üzücü can yakan bir olaydı bu Rabbim bir an evvel sarılabilen yaralarını sarmayı nasip etsin.
  Bu arada yunanca cümle yanlış olmuş,είμαστε μαζί σας γείτονες doğru olur nacizane bilmenizi istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin..
   Aa öyle mi çok teşekkür ederim, hemen düzeltiyorum.

   Sil
 3. Oh olsun diyenleri, her olayda kötülüğünü ve salaklığını kusanları görmezden gelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Örneğin kötü bir tweeti yüzlerce kez RT ederek sadece onun ekmeğine yağ sürmüş oluyoruz. Kötü insanları bilerek ama iyi örnekleri çoğaltarak yaşamamız lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet böyle dönemlerde bazıları çıkıyor eskiden yaşanmış olayları gün yüzüne çıkarıyor ki insanlar birlik olamasın. Hadi ben böyle kötü yorumları görmezden geliyorum, aklımı kullanıyorum ama her gördüğüne inananlar ve nefret kusmaya başlayanlar oluyor. Dediğiniz gibi iyi örnekleri çoğaltarak böyle durumların önüne geçebiliriz belki.
   Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 4. Çok üzücü bir olay. Bir daha benzerleri yaşanmaz umarım...

  YanıtlaSil
 5. Valla artık kıyamet kopsun diyorum cehennemde miyiz neyiz anlamadım, her gün acı bir haber, köpeğin patilerini kesmek, yok kediye tecavüz, böyle korkunç bir afette yananlar bebek, çocuk hatta bir sürü orman canlısı insan nasıl oh olsun diyebilir? İnsanlıklarını kaybetmişler.....:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla abla ya nasıl bir dönemde yaşıyoruz her gün başka bir kötü haber :(( sonumuz hayır olsun..

   Sil