2 Ağustos 2018

Bindik Bi Alamete

Başlık sizi yanıltmasın, yükselen dolarla, artan ithalatla ilgili falan değil bu yazım. Açık öğretimden iktisat okusamda henüz 1. sınıfım ve bu konular hakkında konuşmak için yeterli donanımı kendimde görmüyorum. Bir alamete binen ve kıyamete giden ülkemizden değil, aynı durumda olan kendimden bahsedeceğim.

Cem Baba ne güzel söylemiş bindik bi alamete gedeyoz kıyamete diye. Benim şu anki durumumu başka bir şey özetleyemez zaten.

Aylar önce bir gece aniden gelen bir istek üzerine Farabi programına başvurmuştum ve o başvurum kabul edilmişti. Hatta bu yüzden işten çıkmak zorunda kalmıştım. Neyse işte o İstanbul işleriyle uğraşıyorum bu aralar. 


Görsel temsilidir.
Bakmadığım yurt kalmadı. İlk önce Vodafone Park'a yakın olsun diye Beşiktaş civarında bakıyordum. Ama artık üniversiteye yakın olması benim için yeterli. Zaten maddi açıdan beni çok zorlayacak, bari üniversiteye yakın olsun da ulaşım parası vermeyim. İşte baktığım 2-3 tane yurt var. Aylar süren araştırmalarım sonucu finale 3 tanesi kaldı. 

Çarşamba günü annemle İstanbula gideceğiz. Ertesi gün teyzem eniştem ve ben internetten baktığım bu yurtlara gidip yakından bakacağız. Ve inşallah biriyle anlaşacağız. 

KYK çıkmasını çok isterdim ama çıkmayabilirmiş. Arkadaşım Kuzucuk'un ablası özel bir yurtta çalışıyor ve bana özel yurt bakmamı tavsiye etti. Çünkü KYK ile ilgili 4 ihtimal var :

1. Çıkabilir
2. Geç çıkabilir (özel yurt şart)
3. Çıkabilir ama uzakta bir yerde çıkabilir. (özel yurt şart)
4. Geç çıkabilir ve uzakta çıkabilir. (özel yurt şart)

En iyi ihtimal tabii ki 1.'si. Okulun hemen yakınındaki KYK çıksa özel yurttan ayrılıp ona geçerim ama işte çıkmayabilir. O yüzden özel yurt şimdilik kesinlikle şart.

Zaten bizim yazlık evini kiraya verdik. Oradan belli bir para geliyor, benim devletten aldığım kredi var ve bir de Farabi bursum olacak. Çok yerden azar azar gelirim var ama inanın gelen para İstanbul gibi bir şehre ucu ucuna yeter.  Özel yurdun parası, yemek parası, İstanbul'un parası... Yani Allah yardımcım olsun ne diyim. Bunlar haricinde uğraştığımız başka işler var. Bugün annemle birlikte babanneme 2 tane misafir götürdük. Birisi babannemin taa eski komşusu, diğeri de babannemin binasını yapan müteahhitin karısıymış. Benim şerefsiz büyük amcam ölen müteahhitin evini bildiğiniz zapt etmiş! Yani bazı hesap-kitap işleri var o detaylara çok girmeyeceğim. Binanın iskanı alınmadığı için ev amcamdaymış ama müteahhit iskanı 1,5 yıl önce babam hastalandığı sıralarda almış. İki ay sonra da ölmüş adam. İskanı aldığı halde adama tapusunu vermiyormuş amcam! 

Ha, bi de İskanın alındığını bize kimse söylemedi! Neden söylemedi? Çünkü iskanlı bina olunca daire satılıp babam ve kardeşleri arasında paylaştırılacak. İskan olmayınca öyle bir şey olmuyormuş. Ya da ucuza gidiyormuş, öyle bir şey. Sinsi amcalarım bunu ister mi? Kendileri alıp ikiye bölüşsünler ne de olsa babam hasta! Ya şerefsizler bari bunun için verin! Adam hasta, iki kızı var okuyor hiç düşünüyor musunuz bunları? Al İstanbul'a gideceğim biriniz arayıp bir isteğin var mı bir ihtiyacın var mı dediniz mi? Eniştem uğraşıyor, babamın arkadaşı uğraşıyor, amcalarım uğraşmıyor!!!
Babannemin eski komşusunun kocası öldüğünde annem babannem ben baş sağlığına gitmiştik. Neye niyet neye kısmet derler ya hani. İşte müteahhitin karısı da o binada oturuyormuş, bizim öyle haberimiz oldu olanlardan. 

Neyse, müteahhitin karısı olan kadın 20.000 lira veriyim evimi ver diyormuş, amcam 50.000 lirada diretiyormuş. Tabii ki o da bizden gizli!! Çünkü o parayı alıp kendisi yiyecekmiş. İşte biz geçen baş sağlığına gidince haberimiz oldu. Bugün de müteahhitin karısını alıp babannemlere gittik. Kadın olanları babanneme anlattı. Babannem tabi sinirlendi. Büyük amcam o kadının hakkını yiyor. Dul kadın amcam yüzünden kirada oturuyor, versene evini kadın rahat rahat otursun? Hayır bi de 50.000 lira istiyormuş. Lan şerefsiz zaten kadının kendi evi sana niye 50.000 lira versin? 20.000 lira masraf bile yapmamışsındır ama kadın 20.000 veriyim yeter ki evimi ver diyormuş. Versene işte ne kul hakkına giriyon? Hem de kocası ölmüş dul bir kadının?!

İmzalı tapuyu kadına vermiyormuş amcam. Tek şerefsizliği bu da değil. Babannemin tapu da onda; onu da vermiyor! Babannem yıllar önce buna bi vekalet vermiş ,ne olduğunu ne babannem biliyor ne başka biri. O kendince bir şeyler yapıyor.

Bugün müteahhitin karısı olayları anlatınca babannem sinirlendi, kalktık notere gittik babannem verdiği vekaleti geri aldı!! OH OLSUN! Babannem yaşlı kadın, neye vekalet verdiğini bilmiyor, bugün noterde o da ortaya çıktı. Alım-satım işlemleri ve bankadan babannem adına para çekebilmesi içinmiş vekalet!! Yani bu sinsi pislik amcam gizlice babannemin evini satıp parasını da gizlice çekebilirmiş. Şu yılanlığa bakar mısınız?! Hadi alım-satım vekaleti tamam ama bankadan para çekebilme vekaleti? Valla şeytanın aklına gelmez.

Noterde sıra bekleyen biri ile bizim eski komşuyu şahit göstererek vekaleti geri aldık bakalım. Artık babannem de şu evini satsın ve herkese eşit parasını versin. Onlar da kurtulsun biz de kurtulalım. Ne evmiş arkadaş!


Ay valla bi yandan bu ev işleri bi yandan okul işleri beni çok yıprattı. Okul için bir şeyler yapmaya çalışıyorum, ev için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz... Valla işte bindik bi alamete... sonumuz hayır olsun!

Eklemesem olmazdı ^-^

14 yorum:

 1. Merhabalar.
  Yazınızı ilgiyle okudum. Hani klasik ve aynı zamanda meşhur bir söylem vardır "Olmuş çok da duyulmuş yok" diye. Sizin ev hikayeniz de aynen buna benziyor. Allah kolaylık versin. İnşAllah umduğunuz gibi her şey sonuçlanır, siz de rahatlarsınız. Yalnız anlamadığım bir durum ortaya çıktı. Siz zaten Tarih okuyan bir öğrenci değil miydiniz? Yoksa aynı zamanda ikinci bir üniversite daha mı okuyorsunuz? Daha önceki paylaşımlarınızda kaçırdığım bir yer olsa gerek.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, çok teşekkür ederim. İnşallah bu ev işi bir an önce çözülür ve herkes rahatlar. Evet ikinci üniversitede de okuyorum. Ankara'daki bir devlet üniversitesinde Tarih okuyorum onun yanında Anadolu Üniversitesinin İktisat bölümünde de öğrenciyim. Ama okumaya hala doyamadım, tarih bölümü bitsin gazetecilik bölümüne başlayacağım hayırlısıyla:) Tarih, iktisat, gazetecilik derken bakarsınız belki yıllar sonra bakan, cumhurbaşkanı falan olmuşum? :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
  2. Merhabalar.
   Malumunuz olduğu üzere, yüksek okul mezunlarından cumhurbaşkanı yapmıyorlar. Lise mezunlarından yapıyorlar cumhurbaşkanını. Siz bir kere iki fakülte birden okuyorsunuz ve üçüncüsü de yoldaymış ki, dolayısıyla cumhurbaşkanı olma fırsatını kaçırdınız. Lise mezunu olmam hasebiyle ben belki olabilirim.

   Okumaya doyamayan bir öğrenci ile karşılaşmak ne büyük bir bahtiyarlık biliyor musunuz? Biz ne kendimiz doğru dürüst okuyabildik, ne de çocuklarımızı okutabildik. Torunlara bakıyorum, onların da okumaya pek hevesleri yok. Ellerinde cep telefonu, tablet ve bilgisayar, sürekli bunlarla vakit geçirseler. Emin olun işimiz çok zor! Allah sizin zihninizi de bahtınızı da açık eylesin. Başarılar dilerim. Allah tamamına erdirsin inşAllah!
   Selam ve dualarımla.

   Sil
  3. Ahh haklısınız öyle bir ülkede öyle bir dönemde yaşıyoruz ki her (kötü) şey mümkün... 3 üniversite diplomasıyla, hem de tarih-iktisat ve gazetecilik diplomalarıyla işsiz kalmam ne yazık ki mümkün. Ama belli olmaz bir de bakmışsınız yıllar sonra cumhurbaşkanıyım :D

   Çok teşekkür ederim Recep Bey ikinci paragrafınızdaki övgüleriniz beni çok mutlu etti :) Allah herkese zihin açıklığı versin diyeceğim ama herkes okuyacak diye bir şey yok. Okumadan nerelere gelen insanlar var, görüyoruz maalesef.

   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 2. Bizim Türk aileleri mi böyle yoksa genel olarak insanlığın bu akrabalık ilişkileri mi sıkıntılı emin değilim. Dalavere sürekli ya işleri güçleri. %75 olasılıkla özel yurda bakman gerekiyor yani :( sen yine umudunu kesme sakın saçma sapan zamanlardan güneşli günlere giden kapılar açılır. Buralarda takılırım arada ben bana da uğrarsan mutlu olurum çok ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç sormayın ya dediğiniz gibi işleri güçleri alavere dalavere. Sonumuz hayır olsun. Evet özel yurt şu aşamada şart oldu benim için. Bakalım çarşamba günü gidip halletmeye çalışacağız. Öneriniz için çok teşekkür ederim :) Biliyorum, güneşli günler yakın :)
   Tabii ki uğrarım. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 3. Aa bundan sonra İstanbulda mı okuyacaksın? Farabi ptogramı nedir bilmeyince:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evett bir seneliğine İstanbul'da okuyacağım sonra geri Ankaraya döneceğim. Bir sonraki yazım bu Farabi programıyla ilgili olacak :)

   Sil
 4. Hayırlısı diyelim hayırlısı olsun inşallah. Bu para pul mevzuları biraz zor işler.
  Ama sen çıktıysan yola mutlaka çözümü de gelecektir.
  Sevgilerle

  YanıtlaSil
 5. Kamer'ciğim Farabi programı ilk kez duyuyorum, hayırlı olsun canım, inşallah iyi bir yurt çıkar, amcana hayret ettim çok ayıp yaa babanın kardeşi sonuçta!!!! Ne diyeyim Allah gönlüne göre versin. Almasın mazlumun ahını çıkar aheste, aheste...babaannen vekaleti iptal ettirekle iyi yapmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, çok teşekkür ederim Müjde abla. Ne kardeşlik ne başka bir şey kalmamış herkes kendi menfaatini düşünüyor :( İki ailenin hakkını yedi, bu onun yanına kar kalmaz..
   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 6. of kolay gelsin yaa. yurt olur herhalde, istanbul korkma o kadar da pahalı değil yani, yurdu halledersen diğerleri hallolur, bak okul ve yurt yakın olsun yeter, hangi tarafta okul, bak yakın olursa ulaşım ucuz olur, yemek de halledersin ucuza, istanbulda yemek alışverişi ve yemek ucuzdur, giyim de ucuz, ulaşım da evet dediğim gibi uygun yerde yurt bulursan, yoksa çok para gider yola. bulamazsan da söyle sorarız herkese yaaa. diğer konu da, evet ya ne şanssızlık böyle amcalar. pes yani babaanneyi de aldatmışlar. neyse hadi kurtarmışsınız. ayrıcaa sen ne kadar iyi bir insansın. her şey yoluna gircektir ki sen hep temiz kalpli ol ki böyleeesiii :) bizim ülke insanı iyice fesat, yalancı ve çıkarcı oldu, gözü döndü insanımızın yaaa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Deep :)) Off maalesef haklısın :(( Her aileden çıkıyor böyle pislikler ne ara böyle bir toplum olduk? Yani biz kurtardık ama başı aktabalarıyla dertte olan pek çok insan vardır Allah onların yardımcısı olsun.
   Okulum avrupa yakasında ve okula en fazla 10-15 dk uzaklıkta olan 3 yurt bulduk. Perşembe günü umarım biriyle anlaşırız. Çoook teşekkür ederim gerçekten içimi çok rahatlattınn beni hep korkutmuşlardıı �� ayy bakalım neler göreceğizz :))
   Sevgilerimle^-^

   Sil