3 Ağustos 2018

Farabi Programı #1
Neden Farabi ?

Üniversitenin Farabi Programına başvurmuştum ve bu yüzden bu seneyi İstanbul'da okuyacağım. Yani ben de isterdim Erasmus yapmayı ama babamın durumunu biliyorsunuz. O hastayken onu bırakıp başka bir ülkeye gidemem. İstanbul başka bir şehir ama Allah korusun bir şey olsa İstanbul'dan Ankara'ya gelmem çok kolay olur.

Aslına bakarsanız aklımda Farabi falan yoktu. Peki nereden çıktı? Hemen anlatıyım;


Neden Farabi?
Bu yılın Mart ayında çok fena depresyondaydım. Annemle babam hastanede oldukları için evde değillerdi. Kardeşimle ben alt kattaki akrabamızda kalıyorduk. Arkadaşlarımdan uzaklaşmıştım. Ürtiker her yerimi sarmıştı, vücudumun her yerinde kızarıklıklar çıkıyor, yüzüm gözüm şişiyordu. Hastaydım falan derken gerçekten bayağı kötü bir dönemdi. Bloga girerek, içerik üreterek falan zaman geçiriyordum. Annemle babam haftasonu eve geliyorlardı ama kavga ve gürültüyü beraberlerinde getiriyorlardı. Babamın beyninin sağ tarafı komple tıkalı olduğu için bazen çok duygusuz olabiliyor. Halden anlamayan, ısrarcı, kavgacı bir adama dönüşüyor. Yani beyninden gelen bir sorun evet ama biz de insanız, bizim de bir tahammül sınırımız var. O sınır pek çok kez aşılıyor ve kavgalar başlıyordu. Ya inanın bu senenin Mart ayı bombok bi dönemdi. 

Depresyonda olduğum bir gece saat 3-4 gibi kalktım. Uyuyamıyordum. Bir an önce buradan uzaklaşmak ve kafa dinlemek istiyordum. Bir süre internette gezindim. Sonra Erasmusu falan araştırmaya başladım. Gideceğimden değil ya bakıyordum işte. Sonra diğer programlara bakarken Farabi başvurularının açık olduğunu gördüm! Şansımı denemek istedim ve başvurdum. Hem ailemden ve yaşadığım çevreden uzaklaşacak hem de o kadar uzakta olmayacaktım. Güzeldi.

İlk birkaç gün heyecanlıydım bayağı araştırdım falan. Sonra aradan biraz zaman geçti. O sırada annem başvuru yaptığımı öğrendi ve gitmemem hususunda beni ikna etti. Annem bana dayanamaz, ben de ona dayanamam. E babamda hasta, tamam dedim gitmiyorum. Zaten bir anda karar vermiştim.Neyse aradan yine zaman geçti, ben başvurduğumu bile unutmuştum derken beni üniversiteden aradılar. Gideceğim üniversiteye online olarak yaptığım başvurunun kabul edildiğini, ama benim gerekli evrakları hala getirmediğimi söylediler. Başvurumun kabul edildiğini duyunca bi mutlu oldum. O aralar çok düşündüm, gidip evrakları versem mi vermesem mi diye. Evrakları vermeseydim gitmeyecektim. Ama gidip verdim. 

Çünkü gerçekten uzaklaşmaya ihtiyacım vardı. Her gün kavga, gürültü, yalnızlık... Gerçekten bunalımdaydım. Değişiklik olur diye düşündüm. Ayrıca gideceğim daha kesin değildi.

Neyse sonra yine aradan zaman geçti ben işe başvurdum. Evde ailem yokken bomboş yatmak istemedim. Çalışıyım, bir katkım olsun istedim. İş başvurum kabul edildi orada çalışmaya başladım falan derken benim İstanbul'a gideceğim kesinleşti. Başvurum kabul edildi dedim ya o sadece online başvuruydu, asıl başvurum ben işte çalışırken kabul edildi. Farabi bursu almam için işte çalışmıyor olmam lazımdı o yüzden 2-3 hafta geçmeden istifa etmek zorunda kaldım. İşçilik hayatım başladığı gibi bitti.
Sonra Farabi Kordinatörüyle birlikte öğrenim protokolü hazırladık. Allahım çok zordu!! Benim üniversiteyle gideceğim üniversitenin dersleri farklıydı, kredileri farklıydı. Eşleştirene kadar öldük. Şimdi gideceğim zaman 1-2-3-4. sınıflardan yani tüm sınıflardan dersler alacağım!! 

Öğrenim protokolünü falan da hazırlayıp teslim edince geriye sadece beklemek kaldı. Arada sırada web sitelerine girip yeni duyuruları kontrol falan ediyorum, kalacak yer ayarlamaya çalışıyorum. KYK çıkabilir ama uzakta çıkarsa İstanbul gibi bir şehirde toplu taşıma... Bilmiyorum göze alamıyorum bunu! 

O yüzden gideceğim üniversiteye yakın özel yurtları araştırdım ve 3 tanesini beğendim. Bu çarşamba annemle İstanbul'a gidip onu ayarlayacağız. Sonra da kayıt için Eylül'de tekrar gideceğim. Çakışan derslerim falan olursa onların ekle-sil şeyleriyle uğraşacağım. İşte biraz uğraştırıyor. 

Bu kadar uğraştığıma değecek mi değmeyecek mi göreceğiz...

13 yorum:

 1. Merhabalar.
  İnşAllah değer. Allah emeğinizi zayi etmesin. Babanıza acil şifalar, size de başarılar dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 2. Babanın hastalığı çok zor hem kendisi, hem annen, hem tüm aile için Kamer'ciğim, biliyorum dayanmak zor ama Allah korusun aynısı bizlerin de her an başına gelebilir, hasta bakmak çok zordur bilirim. :( o yüzden Allah başta annene, hepinize sabır, kolaylık versin inşallah iyi olur, şifalar diliyorum. Senin için de hayırlısı olsun canım dilerim çok mutlu olursun. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin ablacım çok teşekkür ederim. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin..
   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 3. ayy yaparsın erasmus da işallah başka şeyler de fuzuli de work and travel da, bak şey de aklında olsun, gsm gençlik hizmetleri merkezi, merkezi ankarada idi galibağa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah ya çok teşekkür ederim :) Work and Travel hedefim de var ama o kısmetse daha sonraki yıllara :)) Ayy hiç bilmiyorum ama bakarım söylediğin için teşekkürler.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 4. hayat şartlarının getirdiği bir eğitim ortamı o zaman farabi..umarım başarılı bir eğitim kariyerin olur..🙂 bu arada kendini tanıtan "kamer illustrasyonları" nı sen mi hazırlıyosun? gerçekten harika çizimler..yakında çizgi filmi bile olur herhalde..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Hayır ben hazırlamıyorum telefonumdaki bir app sayesinde yapıyorum. Keşke ben yapabilsem ama nerede bende o yetenek :D
   Sevgilerle ^^-

   Sil
  2. Bu arada Temmuz 2017'den beridir blogda kullanıyorum, çok da şirin bir uygulama :)

   Sil
 5. İnşallah emeklerinin karşılığını alırsın. Baban içinde Allah acil şifa versin inşallah.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar, ben de üniversitenin 3. sınıfında farabi yapmıştım. Kocaeli’de okuyordum ve Ankara Gazi’ye farabi ile gittim bir seneliğine. Ben de Kocaeli’den sıkılmıştım ve uzaklaşmak için böyle bir şey yaptım ve Ankara’da yaşamayı da tecrübe edinmek istiyordum. Güzel bir tecrübe oldu benim için umarım senin de güzel geçer. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa öyle mii :)) Çok teşekkür ederim, böyle tecrübesi olan birinden güzel bir yorum duymak beni çok mutlu etti :)
   Sevgilerimle ^-^

   Sil