10 Eylül 2018

Büyük bir karar aldım

Haftalardır kafamı kurcalayan ve blogumla arama giren bir düşünceye sahibim. Bu düşüncemi anlatmam yani bir nevi günah çıkarmam lazım.


Blogumda eskiden sadece günlüğümü yazıyordum. Lise 1'e gidiyordum böyle ergenliğin dibini yaşıyordum. Eski yazılarıma bakınca şimdiyle aramda çok fark olduğunu gördüm. Ve nasıl desem o eski ruhumu yeni yazılarımda göremedim. Eskiden saf saf ve bir o kadar da dobra dobra yazarmışım. Ama artık öyle olmadığımı fark ettim.

Eskiden benim için önemli olan tek şey günlüğümü yazmakmış. Bunu paragraf bile koymadan yazdığım yazılarımdan anlıyorum. Nasıl bir heyecanla yazıyorsam paragraf falan oluşturmuyormuşum. Uzun gözüken yazılarda çocuksu ruhum ve enerjim varmış. Artık yok. Eskiden sadece yaşadıklarımı yazar ve bilgisayarı kapatırdım. Tasarım falan umurumda değildi. Yazılarımı aktardığım eski bloguma bakınca daha iyi anlayabilirsiniz : gunesyaziyo.blogspot.com

Yani ne yalan söyleyim son günlerde günlüğümü yazmaktan ziyade daha profesyonel olmaya çalıştım. Bunu yapmaya çalışırken de elime yüzüme bulaştırdım. Yani nasıl desem, yazdığım yazıdan çok blogun görünüşüne önem verdim. Tasarımla uğraşacağım, usluplu yazacağım diye içimdeki o çocuksu ruhu kaybettim. Yani tamam, blogu ilk yazdığım dönemle şimdiki dönem bir değil. O zaman liseye yeni başlamış bir ergendim, şimdi üniversiteye giden genç bir bireyim. Kelimelerimde, yazılarımda o çocuksu şeyleri görmeyi beklemiyorum. Ama böyle de içime sinmedi.

Mesela bu yaz hep evdeydim. Evde olunca bloga yazmaya değer bir şey yaşamadım ve blog yazamadım. Ama blogu boş bırakmak da içime sinmedi, o yüzden tarihle ilgili yazılar yazdım. Yani kendi çizgimden saptım. Sonra, daha önceleri eleştiri ve öneri yazıları yazdım. Yine kendi çizgimden saptım. Reklam aldım, kendi çizgimden saptım. Ben bu blogu profesyonel olmak için açmadım. Günlük yazmak istediğim ve günlüğü elle yazmaya üşendiğim için açtım.

Şimdi de o çizgiye geri dönmeye karar verdim. Blogumdaki tüm tarih, eleştiri, öneri, mim vs. yazılarını kaldırıyorum. Yani toplam 19 yayını taslağa döndürüyorum. Bazı günlük&eleştiri karışık yazılarım var onlar ve onun gibiler duracak.

Tasarımı da kaldıracağım ve, ya çok çok sade bir tasarım kullanacağım ya da bloggerın kendi tasarımını kullanacağım.

Bu benim için çok büyük bir karar. Kaybettiğim çizgimi yakalamaya çalışıyorum. Ama öyle veya böyle onca emek verdiğim yazılarımın bir gecede silinmesi beni çok üzecek. Bunun için yeni bir blog açtım. O bloga girerek blogumun bu yazıdan önceki haline ulaşabileceksiniz. O blogun adresi bu :

kameriyye.blogspot.com

Zaten tarih paylaşımları yapacağım ayrı bir web sitesi üzerine çalışıyorum. Ama ona henüz içerik eklemedim. Vaktim olduğunda sistematik bir şekilde ekleyeceğim ve size de haberini vereceğim.

Her neyse, bu önemli kararımda lütfen beni destekleyin. Yoksa çok üzüleceğim boşu boşuna sildim diye :(

Herkese sevgilerle !Ekleme (10/09/2018 13:53) 

Yazılar hala duruyor. Kaldırıp kaldırmama konusunu tekrar düşüneceğim. Çünkü dün gece arafta kaldığım bir rüya gördüm! Bu kesinlikle bir işaret.

37 yorum:

 1. Kendin olabilmek ne kadar zor ise kendin kalabilmek de zor oluyor canım ben de senin gibi düşünüyordum bir dönem.
  Yazdıklarımdan çok görsele önem vermeye başlamıştım örneğin ve dediğin gibi sanki çok değerli bir şeyi kaldırmış gibi hissettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle çok doğru bir söz.
   Bilmiyorum ya ben bu yaz blogda çok büyük hatalar yaptım -işte tarih paylaşmak falan gibi-. Onlar için ayrı bir blog açtım umarım böylesi daha güzel olur :)
   Sizin blogunuz bence çok güzel. Tasarımı olsun, renk uyumu olsun, sade şıklığı olsun, içeriğin kalitesi olsun benim çok hoşuma gidiyor :) Sizin çizginizi beğeniyorum ve severek takip ediyorum :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 2. yani hepsi için ayrı bir blog..✔ başarabilirsen iyi bir fikir aslında,bize de başarılı olman için dilek ve dua kalıyor..🙏 o zaman yeni blogların hayırlı olsun,başarılı olman dileğiyle..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ertuğrul Bey. Aynen öyle yapacağım, tarih için yeni bir blogum var ve o bir nevi proje gibi. Üzerine çok çalışıyorum umarım beğenilir :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 3. Hayırlı, uğurlu olsun canım, dediğin gibi blog senin ve senin çizgin neyse o olmalı, istediğini, içinden geleni yaz:)
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğin için çok teşekkür ederim ablacım :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 4. Niye destek vermiyelim ki 😊 veririz tabi canım benim bende ilk açtığım günden beri bloğumu kendimce şiirlerimi yazıları mı yazdım öyle böyle baya yol kat etmişim 😊biz seni ne yazarsan yaz okuruz seve seve 😊her şey o güzel gönlüne olsun inşallah canım benim sevgiler 😊❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğin için çok teşekkür ederim :) Güzel sözlerin beni çok ama çok mutlu etti :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 5. En doğru karar kendi verdiğin karardır. Senin neyin mutlu edeceğini en iyi sen bilirsin.Naçizane önerim, emek verdiğini bir kalemde çöpe atma olacaktır. Onlar da senden parça. Onları silmek yerine yönünü seni mutlu edecek yöne çevirebilirsin. Hepimiz zaman içinde evriliyoruz. Bunun sonucu başladığımız noktadan uzaklaşabiliyoruz. Burada ya akışına bırakmak gerekir, ya da akışı düzenlemek. Ancak bu evrilme süreci de senin, sana ait. Yok saymamalısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğiniz ve öneriniz için çok teşekkür ederim. Son zamanlardaki tarih yazılarıyla falan blogum çok karman çorman gelmeye başlamıştı. O yüzden onları taslağa döndürdüm. Dediğiniz gibi silmeden ve yolumu değiştirerek devam edebilirdim ama açıkçası aklıma gelmedi :D Onun yerine blogun bu yazıdan önceki halini başka bir web sitesine aktardım. Belki bazen birkaç yazımı tekrar buraya eklerim. Zaman ne gösterir hiç bilmiyorum.
   Desteğiniz için tekrar çok teşekkür ediyorum.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 6. Ooo bu ne büyük bir karar. Bir aslına dönme eylemi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle umarım başarılı olurum,
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 7. Önemli olan insanların içtenliği. Her yaşın kendine göre güzelliği var elbet. Ergenliğin hatta ergenlik isyankarlığının da.
  O öyle bir doğal süreç ki içinden geleni tüm samimiyetinle aktarıyorsun. Tasarım blogların dış yüzü, içerik ise iç yüzümüz.
  Tasarımı değiştirebilirsin ancak içeriklere dokunma derim. Tabi ki neticede senin verdiğin kararlar önemli. Sevgilerimle, başarıların daim olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız, güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Tasarımı değiştirdim ve içime sinmeyen bazı içerikleri taslağa döndürdüm. Bilmiyorum belki tekrar yayınlarım ama söylediğim gibi artık sadece günlükle devam ederim. Benim için zor bir karar alma süreci. Bu süreçteki desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 8. Merhabalar.
  Kararınızı saygıyla karşılıyorum. Her konuda ayrı ayrı dilediğiniz kadar blog açabilirsiniz, ancak o zaman da o kadar çok blog sayfanız oluyor ki, bu sefer de hiç biriyle doğru dürüst ilgilenemiyorsunuz. Bir blog sayfası içinde değişik alanlarda kategoriler halinde paylaşımlar da yapabilirsiniz. Bence günlüğünüz ile ilgili blog sayfanızı kimseyle paylaşmadan sadece kendiniz için defter gibi muhafaza edebilirsiniz. Tarih ve güncel konularla ilgili de bir blog sayfanız olur ve izleyicileriniz bu sayfadan sizi takip edebilirler. Bence deneyin, hangisi daha mantıklı ve başarılı bir çalışma olursa, o blog sayfasında yoğunlaşırsınız. Hiç bir etki altında kalmadan tek başına kendi verdiğiniz karardan asla dönmeyin. Bir müddet de öyle devam edin. Deneme yanılma yoluyla en mükemmele bir gün ulaşacaksınız.
  Yeni kararınız hayırlı olsun ve yeni kararınızda başarılar dilerim. Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle birlikte Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle desteğiniz için çok teşekkür ederim Recep Bey. Dediğiniz gibi o zaman çok sayfam olacak ve hepsiyle ilgilenemeyeceğim. Benim düşüncem tarih paylaşımlarını yazacağım ayrı bir blog açmak yönünde. Ayrıca bu fikir aylardır aklımda var ve bir fikir olmaktan çıkıp proje olma yoluna girdi demek daha doğru olur. Günlük konusuna gelince, ben herkese açık yazmayı seviyorum. Zaten normalde asosyal bir insanım. Kimseyi kırmak istemediğim için sessiz görünürüm. Burada ise kendi doğal halim var ve kendim gibi olmak hoşuma gidiyor.
   Eleştiri yazılarımı yine yazarım, yer yer önerilerimi yine yazarım, tarih paylaşımlarını yine paylaşırım. Ama tabii ki kendi uslubumla. Sonuçta blogumun adı Kameri Şeyler :)
   Tekrar çok teşekkür ediyorum Recep Bey,
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 9. Nasıl huzurlu olacaksan öyle yaz, çünkü bir şey huzursuz ediyorsa eğer, blog yazmaktan soğuyor insan.
  Sen çözmüşsün kendini ve sorun kalmamış 😌
  Senin bloğunu yeni görmüştüm, hatta bir e-posta yazmıştım geçen hafta sana. Ama şimdi hatırladım kiii, önceden de biliyormuşum seni😊 İlk Bilgenin Bloğunda kahve yazını okuyarak tanımıştım seni, hatta o yazını buldum tekrar okudum, bıraktığım gibisin bence sen 😌

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle mii :) Ay çok mutlu oldum çok teşekkür ederim :) Eski bir dostla karşılaşmışım gibi hissettim :) E-postanızı görmedim kusuruma bakmayın. Yorumunuzu okuduktan sonra da baktım yine göremedim belki bir hata olmuştur. kameriseyler@gmail.com postasını kullanıyorum :) Kahve yazısını ben de okumak istiyorumm rica etsem bana linkini atar mısınız :))
   Ayy gerçekten çok mutlu oldum yorumunuzu okuyunca çok ama çok teşekkür ederim :))
   Sevgilerimle ^-^

   Sil
  2. Kahve yazının linkini yolladım, görmediysen diye haber vereyim😌

   Sil
 10. burada patron sensin ... doğru inandığın yolda devam... biz seninleyiz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğin için çok ama çok teşekkür ederim :) Ben de daima sizinleyim!! :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 11. Tasarım konusundan hiç anlamam belli bir tarzımda yoktur. İçimden geldiği gibi yazarım ne yazmak istersem. Birilerine hitap etmiyorum belkide önemli değil. Ben sadece yazıyorum ve sende öyle yap. Bazen aylarca yazma bazen her gün yaz ama istediklerini yaz bir yolda bağlı kalma yinede kararına saygı duyarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Tasarıma ben önem veririm ama öyle cafcaflı şeyleri sevmem. Böyle sade ve temiz temaları severim. Bi de siyah&beyaz olmasını severim. Beşiktaşlıyım ya :)
   Aylarca yazmamak benim için çok kötü olur. Yazmazsam paslanırım zaten.
   Önerin ve desteğin için çok teşekkür ederim :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 12. Eskiye dönüş.. doğru karırı sen vermişsin canım. Ee bizede uymak düşer. Severek yanındayız. :))) 🧡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ama çok teşekkür ederim :) Bugün bu yazıma gelen her bir yorum beni çok mutlu etti. Burada hepimizin büyük bir ailenin bir parçası olduğunu bir kere daha idrak ettim :) İyi ki varsın, iyi ki varsınız <3

   Sil
 13. Tasarımını değitireceksen Blogger'ın standart temalarından birine geçmeni öneririm. Şahsen bloglar arasında dolaşırken öyle olanları ayrı bir seviyorum :)) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam blogger teması üzerinde çalışırken bu yorumu okumak ne kadar isabetli oldu :) Yorumun ve önerin için teşekkür ederim.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 14. İçinden geldiği gibi yazmak en güzeli ama bir çok blogla aynı anda ilgilenmek zordur. Sana kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Sadece tarihle ilgili paylaşım yapmayı düşündüğüm bir blog projem var. Bu kendi normal kişisel blogum olarak kalacak tarih paylaşımlarını da o diğer blogumda yapacağım:) Yani biraz uğraştıracak haklısınız ama o tarih blogunu açmayı gerçekten çok istiyorum :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 15. İçinden nasıl geliyorsa öyle yap... Burası senin alanın, nasıl seviyorsan öyle...
  Biz seni sevmişiz ki gelmişiz dimi ama ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim gerçekten :) Daha önce de bir yorumda söylemiştim, bu kararı aldığımdan beri çok güzel desteklerle karşılaştım. Kendimi gerçekten büyük bir ailenin parçası gibi hissediyorum. İyi ki varsınız :))
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 16. heeeey hiç bileeee dediğin gibi değil. çok enerjik, sevimli, içten anlatıyon seeen ve gerçekten de çocuksu ve bunu hiç kaybetme kiii. bi de bak senin en çok günlük tarzında yani gündelik yaşantını anlattığın yazıları seviyorum ve öyle sevimli anlatıyosun kiiii, valla yaaa, ev iş okul geziler ailen filan işteee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa çok teşekkür ederim :)) Bu sene çok anı birikecek gibi çünkü başka şehir+ben :D
   Başka şehir beni olgunlaştırır mı yoksa çocuksuluğumu mu arttırır yaşayıp göreceğiz onu da :))

   Sil
 17. İçinden geldiği gibi yapmak en iyisi, blogun seni nasıl mutlu ediyorsa :))

  YanıtlaSil
 18. Tüm yazıların kalsın bırak. Bundan sonrası için ise ne istiyorsan onu yaz. Formül bu 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneri için çok teşekkür ederim :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil