7 Eylül 2018

Film Önerisi : Güz Sancısı

Normalde blogumda film-dizi-kitap önermem fakat bugüne özel bir istisna yapıyorum. Sizleri bugün, evet tam da bugün bu filmi izlemeye davet ediyorum.

Güz Sansıcı; Yılmaz Karakoyunlu'nun aynı adlı kitabından uyarlanan, Tomris Giritlioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı 2008 yapımı bir film. Oyuncu kadrosu da çok sağlam. Murat Yıldırım, Okan Yalabık, Beren Saat, Belçim Bilgin, Tuncel Kurtiz ve pek çok ünlü isim var.


Filmde 1950 İstanbul'undaki siyasi ve toplumsal durumlara yer veriliyor. Babası tarafından politikaya sokulmuş Behçet ve Behçet'in aşık olduğu Rum kızı Elena asıl karakterlerimiz. Kadroda Behçet'in babasını oynayan Tuncel Kurtiz, Behçet'in farklı görüşteki en yakın arkadaşını oynayan Okan Yalabık ve Behçet'in nişanlısını oynayan Belçim Bilgin de var.

Dönemin siyasi ve politik olayları Behçet ile Elena'nın birlikte olmasını zorlaştırmaktadır. Birisi sağ görüşlü güçlü bir politikacının babasının izinden giden oğlu, öteki ise babannesi tarafından erkeklere pazarlanan bir Rum kadını. Üstelik tarih de 50'li yılar!

Aralarına politika giren bu aşkı izlerken dönemin siyasi olaylarına da tanık olacaksınız ve 63 yıl öncesinin bugününe bir yolculuğa çıkacaksınız.


Tarihimizin kara lekesi olan 6-7 Eylül olayları anısına...

10 yorum:

 1. Kesinlikle izlemek isterim. 6 - 7 Eylül olaylarının Odatv'de okumuştum yanlış aklımda kalmadıysa arkasında Menderes denen iblis varmış. Adam Amerika'ya yaltaklık yapmak uğruna 700 küsur şehit verdirtti ta Kore dağlarında...yetmedi bir de bunu yapmış meğerse...böyle bir utancı biz Türk vatandaşlarına yaşattı...

  Eline sağlık güzel bir tanıtım olmuş..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu olayın arkasında kimler yok ki abla :( Maalesef maalesef.. :(

   Çok teşekkür ederim,
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 2. izlemiştim bu filmi güzel bir filmdi güzel öneri olmuş :) Sevgiler canım benim ...

  YanıtlaSil
 3. Bu filmi unutmuştum bile. İyi ki hatırlattın. Buna bakacaktım ben. Sen ne oldu da bunu izledin? Tam da bugün 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denk gelmedim bugüne özel olarak izledim :) Severim böyle şeyleri.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 4. izlemiştim bi daha izlerim amaa :) şu altı yedi eylül ne ilginç de miiii :) sen bize arada türk yakın tarihini de anlaaat :) bi kitap vardı, oral sander, siyasi tarih :) fena diil baak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evett biliyorum o kitabı teşekkür ederim :)
   Hem de çok ilginç olaylar. Kesinlikle tarihimizin kara lekesi. Yakın tarih de çok eğlenceli olaylarla dolu. Bir gün onları da anlatırım tabii ki ama yakın tarih derslerimi 3. ve 4. sınıfta alacağım. Dersini almadığım şeyleri yazmak istemiyorum . O yüzden 1-2 yıla anca gelir yakın tarih yazım '^-^

   Sil
 5. uzun zamandır nedendir bilmem ama yerli bir film izleyemiyorum. çok iyi olduğuna emin olduğum yapımlardan bile uzak kaldım. madem siz normalde film anlatmazken bunu anlatmaya değer buldunuz, bu filmle bir başlangıç yapayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlemeye değer bulduğunuz için çok teşekkür ederim :) Yakın tarihimizi anlatan bir film ve biraz ağır bir havası var bilginiz olsun :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil