15 Eylül 2018

Göktürk Devleti'nin Kuruluşu ve Bumin Kağan

Herkese selam!! Dün sizi çok bunalttığımı fark ettim. O yüzden sizleri biraz neşelendirmek, o eski halimin hala burada olduğunu göstermek istiyorum! Bugün size Göktürk Devleti'nin kuruluşunu anlatacağım ama öyle ciddi ciddi değil. Bayağı dedikodu gibi. 

Olurda ilerde ünlü bir tarihçi olursam ve insanlar bir gün bu blogumu keşfederse askerin apoletini söker gibi benden tarihçi kimliğimi sökerler. Ama boşverin. Sıkıcı sıkıcı anlatmak yerine böyle anlatmak daha iyi. Hem zaten çok kısa bir anlatım olacak. Bu bilgi üniversite sınavında veya başka bir sınavda size yaramayacak. Sadece eğlence amaçlı anlatıyorum. Neyse, hadi geçelim.  
Göktürk Devleti'nin kurucusu Bumin Kağan Avar Devletine bağlı Aşina Boyunun lideriydi. Bir demirciydi. O zamanlar Avarlara bir isyan çıktı ve Avar hükümdarı bu isyanı bastırması için Demirci Bumin'i görevlendirdi. Bumin isyanı başarıyla bastırdı.

Hani isyanı bastırdı ya bi havalandı tabi. Gitti Avar hükümdarının kızını kendine istedi. Avar hükümdarı tabii ki kızdı. 

-Lan daha dün demirciydin bir isyan bastırdın diye kızımı sana mı veriyim? dedi.

Bunu duyan Bumin sen bi sinirlen, sen bi alın. Hemen gitti adamlarını topladı ve kendisi Avarlara isyan etti. Ama ne isyan. Kimse bu isyanı bastıramadı. Eee herkes bir Demirci Bumin değil tabi.
Neyse, kimse isyanı bastıramadı. Avarlar Bumin Kağan'a karşı mağlup oldu. Bunun üzerine Bumin Kağan da kendi devletini kurdu : Göktürkler.Evet, Göktürk Devleti'nin kuruluş hikayesi bu kadar. Avar hükümdarını yendikten sonra kızı aldı mı almadı mı bilmiyorum ama ben olsam almazdım. Bir zamanlar kapından kovduğun fakir ama gururlu bir demirci vardı, o şimdi bir Kağan oldu moduna girerdim. O da inşallah öyle yapmıştır.

Bu arada Bumin Kağan kız meselesi yüzünden koskoca Göktürk Devletini kuruyor. Peki sonra napıyor? Ölüyor. Evet. Hiçbir şey yapmadan ölüyor. YGS'ye çalışırken Bumin Kağan dönemini ''Kurdu&öldü'' diye ezberlemiştim. Siz de öyle ezberleyebilirsiniz.

Dediğim gibi bu hikaye size hayatta ve sınavda pek yardımcı olamayacak. Ha, ''Göktürkler hangi devlete isyan edip kurulmuştur'' gibi bir soru çıkarsa o zaman vereceğiniz cevabı biliyorsunuz ;)

Sevgilerle!

11 yorum:

 1. Hahahaha hayatımda okuduğum en zevkli, en sıkıcı olmayan tarih anlatımı. Sen tarih öğretmeni olsan bütün çocuklar derse girmek için can atar hatta misafir öğrenci filan olmaya kalkar. O kadar hoş anlatıyorsun ki, keşke bize de tarih derslerini böyle anlatan olsaydı bir hiç sıkılmazdık, iki asla olanları unutmaz sınavda tam not alırdık.

  Bu arada dün asla bunaltmadın sadece sen üzülüp bunaldığın için üzüldüm. Sanırım diğer arkadaşlar da benim gibi hissetmiştir yoruma kapalıydı o yüzden bir şey yazamadım. Yazsam da ders vermeye kalkmayacaktım bence denemelisin madem bir karar aldın dene, baktın olmadı istediğin an vazgeçersin; yani sıkma canını, bak bakalım belki çok mutlu olacaksın:)ki umarım öyle olur:)

  Sevgiler....unutmadan eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkür ederim ablacım :) Ben de tarihi öyle sıkıcı sıkıcı sevmem. Böyle anlatınca hem eğlenceli oluyor hem de akılda kalıyor gerçekten.

   Diğer konuyla ilgili desteğin için de çok teşekkür ederim :) Dediğin gibi giderim, baktım olmadı geri gelirim. Hem zaten 1 senecik. Millet 4 yıl başka yerde okuyor 1 sene ne ki göz açıp kapayıncaya kadar geçer :)

   Tekrar çok teşekkür ederiyorum,
   Sevgilerle ^-^

   Sil
  2. Aynen yaaa..
   Gitmesen ömür boyu içinde kalır, 1 yıl nedir ki? OLmadı, memnun kalmadın, beğenmedin gelirsin yine.
   Benim büyük yeğenim 3 yıl iktisat okudu, 3 yıl sonra "Olmadı teyze" dedi yurt yaşamına alışamadı, bölüme alışamadı, döndü geldi yine anne baba evine. Tekrar okudu bu sefer hukuk, bitirdi şükür, şimdi stajyer avukat.:)

   Umarım her şey senin için çok güzel olur
   ne demek canım teşekküre değer bir şey yapmadım.:)
   Sevgiler

   Sil
  3. Maşallah maşallah :) İşte böyle ya ne kadar güzel. İnsan sevdiği şeyleri yapmalı ve bunun için desteklenmeli. Dediğin gibi içimde kalacağına gidip geliyim zaten 1 yıl.
   Güzel yorumun ve desteğin için tekrar çok çok teşekkür ediyorum Müjde abla :)
   Sevgilerimle ^-^

   Sil
 2. Ya bu savaşlar çoğunlukla kız meselesinden çıkmış galiba :))Baksana koskoca Troya bile kız meselesi yüzünden mahvolmuş :))
  Ha bu arada başka bir şehirde okuman harika bir deneyim olacaktır.Hayat tecrübesi için başka bir şehirde üniversite okumak gerektiğini düşünüyorum.Belki biraz zorlukları da olabilir ama buna değer :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahah aynen öyle valla. Bu kız meseleleri yüzünden ne savaşlar çıkmış ne canlar yanmış. Tarihte bir yerlerde duruyorlar ve anlatılmayı bekliyorlar, bakalım ben dilim döndüğünce anlatırım böyle ara sıra :)

   Diğer konu için de çok teşekkür ederim. Aynen öyle kesinlikle katılıyorum. Benim için muhteşem bir deneyim olacak hem dediğin gibi hayat tecrübesi kazanacağım hem de bu sadece 1 senelik bir şey olacak. Yani gözümde büyütüp korkmama hiç gerek yok. Desteğin için çok teşekkür ederim :)

   Sevgilerle ^-^

   Sil
 3. sen tarih seviyon yaaa bize bigün abdülhamiti annatsana yaaa merak ediyooom :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh o bana kalırsa tarihin en tartışmalı insanı . Yani onu anlatmak bilmiyorum bence en zor olanı ama bir gün anlatmayı denerim belkii :)

   Önceki yazıyla ilgili yorumun için de çok teşekkür ederim Deep :) Kesinlikle depresyon şeysindeyim ama merak etme atlatıyorum güzel şeyler oluyorr :-)

   Sil
 4. bumin kaan pekiiiii iyimiş özetiiii :) kimse sana diyemez öyle alay edemeez yaniiii tarih yazılarınla hıh :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoook teşekkür ederim :) Ben sadece eğlenceli hale getirmeye çalışıyorum ama ''Nasıl böyle dersin'' diyenler çıkabiliyor bazen :(

   Sil
 5. Tarih anlatımı diye buna denir işte..Bence tarihi eğlenceli haline getirmek,çocukların tarihi sevmesi açısından gayet iyi olmuş..Emeğine sağlık..✔🙂

  YanıtlaSil