14 Eylül 2018

Ne Yalnızlık Ne de Yalan Üzmesin Beni

Aylardır süren bekleyişim sona erdi. Yarın gece yeni hayatımın ilk gününe bir yolculuğa çıkacağım. Gece yarısı AŞTİ'den kalkan otobüsüm beni yeni okuluma, yeni şehrime götürecek. 

(Farabi Programıyla 1 sene İstanbul'da okuyacağım. Şu yazıyı okuyup daha çok aydınlanabilirsiniz tık tık)

Evet, sadece 1 yıl ama olsun. Hayatıma ne gibi bir etkisi olacak bilmiyorum. Bu yüzden bir bilinmeze doğru da yola çıkıyorum.

İstanbul'da tek başıma ne yapacağım bilmiyorum. Çabuk kaynaşır mıyım, hemen uyum sağlar mıyım, arkadaş edinir miyim, Ankarayı özler miyim... Hiç birinin cevabını bilmiyorum. Hepsini yaşayıp göreceğim. O yüzden heyecanlıyım. Biraz da hüzünlüyüm.

Daha gitmedim ama gittiğim ilk birkaç haftayı belki de ilk bir-iki ayı gözümde canlandırabiliyorum;

Yurt odamda, okulumun koridorunda veyahut boğazın karşısında
Kulağımda kulaklık, gözümde buğu, belki biraz da yaş.
Aklımda ailem, Ankara ve eski bir arkadaş.
Hüzünlü bir halde eski bir şarkı dinliyorum.
Cem Karaca'nın gür sesi kulaklarımı dolduruyor,
''Ne yalnızlık ne de yalan üzmesin seni,
Doğarken ağladı insan, bu son olsun bu son '' diyor
Bu sözler beni kendime getiriyor,
Gözyaşlarım sırf bu şarkı uğruna kalbime direniyor.
Ne yalnızlık ne de yalan üzmeyecek beni diyorum
zaten doğarken ağladım, bu son olacak diyorum
Ama bir yere kadar dayanabiliyorum.
O bir yerden sonra kendimi tutamıyorum, yine ağlıyorum.
Sabah olunca da her zamanki gibi etrafa gülücüklerimi saçıyorum.
Sonrası böyle böyle kısır döngü işte.


Ahhhh bakmayın şu halime. Yarın gidiyorum ya o yüzden hemen bir melankoli havasına büründüm. Ama sandığımdan çabuk atlatırım herhalde ya. İlk haftalar yurtta bu şarkıyı dinleyip biraz ağlarım sonra da açıp PUBG falan oynarım. Ya da ne biliyim ailemi ararım, arkadaşlarımı ararım onlarla konuşurum.

Ben bir şekilde atlarım da beni asıl üzen ailem olacak. Benim gitmeme nasıl dayanacaklar bilmiyorum. Şu önümüzdeki birkaç ay hepimiz için zor bir süreç olacak ama öyle veya böyle atlatacağız. Hem zaten 1 yıl ya. Millet çocuğunu okusun diye 4 yıllığına başka şehre gönderiyor, 1 yıl nedir ki? Daha geçen gün üniversiteye başlamamış mıydım? Göz açıp kapayıncaya kadar 2. sınıf oldum. Yine bir göz açıp kapayıncaya kadar da 3 olurum, sonra 4 sonra da bir bakmışsın mezun ve işsizim.

Her şey güzel olacak ya ben umutluyum. Niye umutlu olmayayım ki? Hem Cem Karaca'nın sözleri de bana umut veriyor;

Bugün sen çok gençsin yavrum
Hayat ümit neşe dolu
Mutlu günler vaad ediyor sana yıllar,
ömür boyu.
Ne yalnızlık ne de yalan üzmesin seni
Doğarken ağladı insan
Bu son olsun, bu son.

HER ŞEY HAYIRLISIYLA GÜZEL OLSUN
Ayrıca, biliyor musunuz Bu Son Olsun benim en sevdiğim şarkıdır. Hem de taaa ortaokuldan bu yana! Benim için çok değerli olan bu parçanın yeni yaşantıma umut olması çok güzel bir detay değil mi sizce de? 

13 yorum:

 1. Sen de, ailen de çabucak alışırsınız öyle düşünün ki, öyle olsun, ve eskiden cep telefonu yoktu şimdi cep telefonu var, istediğinde görüntülü konuşabiliyorsun, benim gençliğimde jetonlu telefonla millet ailesini arardı, çoğu evde telefonu yoktu ve telefon için müracaat edilirdi ptt'ye 2-3 yıl beklenirdi! Sadece doktor, polis vs. gibi kişilere özel olarak çabuk telefon bağlanırdı:) yaaa o yüzden bak bunlar seni mutlu etsin...hem ne demiştik? Diyelim ki memnun kalmadın, alırsın biletini yine gelirsin oldu bitti:))Tabii ki heyecanlanacaksın çok doğal...senin için en iyisi olsun:)
  Sevgiler♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Müjde abla. Haklısın şimdi her şey kolay. Telefon var, görüntülü konuşma var en olmadı hızlı tren var. Dediğin gibi biletimi alırım, 5 saatte yine Ankara'dayım :) Desteğin için çok teşekkür ederim.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 2. Bence İstanbul'u seversiniz kısa sürede, genç şehridir İstanbul çünkü. Ankara çok resmi hem de çok soğuk bir şehirdir bana göre. Tek farkları var Ankara düzenli, İstanbul ise alabildiğine düzensizdir. Bence tadını çıkarın. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim desteğiniz için :) Ben aslen de Ankaralıyım, doğma-büyüme de Ankaralıyım. O yüzden İstanbul'a alışmam biraz zaman alabilir. Ankara resmi ve soğuk olabilir ama Ankaralı olduğumdan mıdır bilmem bana hiç öyle gelmiyor :D Zaman zaman hiç sevmediğim memleketim gideceğim gün benim için çok değerlendi anlayacağınız :))
   Desteğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Tadını çıkartmaya bakacağım :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 3. Hepimiz aynı aşamalardan geçtik. Merak etme, yakında alışırsın.
  İlk zamanlar evet zor geçiyor ama arkadaşlarınla bir arada olmanında güzel yanları var.
  Bir yıl dediğin ne ki göz açıp kapayıncaya kadar geçer.
  İyi yolculuklar, her şey gönlünce olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğiniz için çok teşekkür ederim :) Çok haklısınız, ailesinden uzağa okumaya giden bir ben değilim. Kaldı ki zaten sadece 1 yıllığına gidiyorum. Tadını çıkarmaya bakacağım :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 4. yani sen de askere gidiyorsun bir nevi..🙂 erkekler yaş 20 olduğunda 15/18 aylığına askere gider ya,işte bunun gibi sen de "askere gidiyormuş gibi,uzak diyarlarda askerlik yapıyormuş gibi" düşünebilirsin bunu..sonuçta vatan görevi icra ediyon..şaka şaka..😁 güle güle gidin,güle güle gelin, başarılı bir şekilde eğitiminizi tamamlamanız dileği ile..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Askere gitsem veya hapishaneye düşsem annem en fazla bu kadar ağlayabilirdi :/ Yani zaten 1 yıl diye teselli etmeye çalışıyorum. Valla Allah her şeyin hayırlısını nasip etsin :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 5. Bir Ankaralı için İstanbul'un farklı geleceğine eminim. 1 yıl hiç de az bir zaman değil. Bir ay bile insanın hayatını değiştirebilir üstelik. Konuya dair birkaç yazını okumuştum, bir cesaret işi bu, dolayısıyla bunun için de kutluyorum seni. İnanıyorum ki güzel bir yıl olacak ve sana pek çok şey öğretecek :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Alışmam çok olmasa da biraz zaman alacak. 1 yıl küçümsenecek bir zaman değil ama göz açıp kapayıncaya kadar da geçiyor. Valla Allah bize de, başka şehre okumaya giden diğer öğrencilerin ailelerine de sabır ve kolaylık versin :) Umarım şu bir yılı dolu dolu yaşarımm :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 6. zaman çok hızlı geçiyor ve tüm soru işaretlerine rağmen yeni şeyler tecrübe etmek gerek.
  umarım farabi senin için daha fazla pubg oynamaktansa yepyeni güzel dostluklar ve maceralar getirir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dilekleriniz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim :)
   Ahahah evett İstanbul'daki 1 senemi pubg oynayarak geçirmeyi ben de istemem tabii. Ama alışma sürecinde de yardımcı olacağını düşünüyorum.
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 7. Hayırlı olsun öncelikle🖒Çabucak alışacak emin ol hem sen hem de ailen..Bence herşey senin için çok güzel olacak😊

  YanıtlaSil