29 Ekim 2018

Cumhuriyet

Yazıma bodoslama başlamak istiyorum:
Atalarımızın kurduğu, bizlerin yaşatacağı cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun!


Kanla, canla, başla ve binbir zorlukla kurduğumuz cumhuriyetimizin bugün 95. yaşını kutluyoruz. Hala bugünün önemini anlamayan veyahut anlamak istemeyenler aramızda olabilir. Bu kişiler Türklük, Müslümanlık veya Atatürkçülük kavramlarından birine körü körüne bağlı olabilir. Ve bu bağlılık diğer iki kavrama karşı onların gözünü kapatabilir. Bazıları çıkıp ''dini bayramları böyle kutlamıyorlar'' diyebilir. Bazıları çıkıp ''Malazgirt Savaşını böyle kutlamadılar'' diyebilir. Hatta bazıları çıkıp bugüne lanet edebilir. Çünkü bu kişiler milli bayramlarını kutlamayanların dini bayramlarını kutlayabilecekleri bir vatanları olmayacağını bilmezler. Malazgirtle açılan kapının Cumhuriyetle diğer devletlere karşı kapandığını bilmezler. Onlara belki laf anlatabilirsin ama bugüne özellikle lanet edenlere Mehmet Aslantuğ bakışı atmaktan başka bir şey gelmez elimizden. Çünkü onlar uçmuştur. Söylediklerimizi anlamayacak kadar çok uçmuştur. O kadar yüksektedirler ki söylediklerimizi duymadıkları gibi, gözle görüleni de göremezler. Ama görünmeyeni görürler. Mesela Lozan'ın gizli maddelerini en iyi onlar bilirler!

İnternette gördüğüm olumsuz yorumlar beni bu eleştiri ve sitem yazısını yazmaya itti. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Bugün İstanbul sokaklarında ve yurdun dört bir yanında gördüğüm cumhuriyet coşkusunun daim olmasını diliyorum!

Bugünlere nasıl geldiğimizi daha önce iki yazımda kademeli olarak anlatmıştım.

İlk olarak Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşıyla ilgili yazımı okumak için;

Buraya,

Kurtuluş Savaşımızı ve büyük zaferimizi anlattım yazımı okumak için de;

Buraya

tıklayabilirsiniz!


YAŞASIN CUMHURİYET,
VAR OLSUN MİLLET !

10 yorum:

 1. Eline sağlık Kamer'ciğim, öpüyorum kocaman. Türkiye cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk denir demiş Ata'mız, tıpkı Amerika Birleşik Devletleri'ni kuran 72 milletten halka Amerikalı dendiği gibi. Onu anlamıyorlar, anlamaya kıt zekaları yetmiyor, pasaportu Türk olan etnik kimliği ne olursa olsun aynı zamanda Türk'tür, yediği kaba tükürmedikçe de başımızın üstünde yeri vardır, bunu herkes anlasa barış içinde güzel güzel yaşarız ama başta dinciler anlamıyorlar yok ne mutlu Müslüman'ım diyene oğlum milletin Müslüman'dan ödü kopuyor! İnsanlar Allahuekber sesi duyunca yere kapaklanıyorlar canlı bomba diye! Başka hiçbir dinin mensubundan bu kadar korkulmuyor...dinin içini boşaltmışlar üstelik al Suudi Arabistan'ı adamlar kendi gazetecilerini Dexter gibi doğruyorlar bir yemedikleri kaldı! Orta Doğu'da Müslümanlar yüzünden Irak, İran, Suriye, Yemen ne halde! Müslüman'ım ne mutlu nasıl diyecekler bu gerçekler ortadayken? Müslüman'san kıl namazını, oku Kuran'ını, tut orucunu sana karışan yok, bir ulus birliği başka şey, din başka şey, ikisini ne birbirine karıştırıyorsun, o zaman bu ülkedeki başka dinden insanlar ne olsun? Atatürk ulus derken kimsenin dinini katmadı bu cumhuriyeti kuranlar Türk'dür o kadar dedi...Hristiyanı, Musevisi, dinlisi, dinsizi hepimizi kucakladı...ay dilimde tüy bitti..
  Senin gibi gençler onun ümidiydi boşuna dememiş bizlerin bir ayağı çukurda o yüzden ben de Atatürk gibi siz gençlere güveniyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde ablacım değerli yorumun için çok teşekkür ediyorum. Dini kendi emellerine alet ettikleri için öyle bir duruma getirdiler ki dediğin gibi oldu. Nasıl bunu görmüyorlar anlayamıyorum. Tek açıklaması yobazlık sanırım. İyi bir sistem, iyi bir eğitim, kaliteli öğretmenler ve kaliteli hocalarla bunu aşabiliriz belki. Bunun için de herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor. Biz gençler üzerimize düşeni yapmaya hazırız ama başkaları da hazır mı bunu bi sormak lazım!
   Tekrar çok ama çok teşekkür ediyorum. Seni blogumda görmek beni çok mutlu ediyor ablacım :)
   Sevgilerimle ve saygılarımla ^-^

   Sil
 2. Merhabalar.
  Milli mücadele yıllarının sıkıntılarını beyinlerinde, yüreklerinde ve gönüllerinde kısacası ruhlarında yaşamayanlar Türkiye Cumhuriyetinin kadrini de kıymetini asla bilmezler. Bu ülkenin çocuklarına, tarihini öğretmezseniz, öğrenci andı'nı okutmazsanız olacağı budur.

  Ya İstiklal, Ya Ölüm! ilkesiyle yola çıkan Türk milletinin, haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasını sağlayacak; milli hakimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devletini kuran ve bizlere emanet eden başta Yüce Önder Mustafa kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Dünya durdukça, ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95. yıl dönümünde, necip Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı(mızı)nı kutlarım.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Recep Bey. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun, Allah nicelerine daha kavuştursun.
   Girişinizde çok güzel bir tespit yaptınız yüreğinize sağlık. Elbette gençler olarak, öğretmenler olarak, tarihçiler olarak bizim de üzerimize çok şey düşüyor. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Büyükler(!) de kendi üzerine düşeni yapınca ülkemiz daha güzel bir yer haline gelecektir.

   Sevgilerle ve saygılarla,

   Sil
 3. Atatürk'ün emaneti, armağanı olan Cumhuriyet, senin gibi gençlerle daim olacak. Bayramımız kutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ama çok teşekkür ederim Sezer Hanım. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun :)

   Sil
 4. Cumhuriyetimiz siz gençlerin elinde daim olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim efenim. Onlar kurdu, yaşatacak olan bizleriz :)

   Sil