30 Ekim 2018

Müslüm

Ciğerimin bir köşesi olmadan yazdığım bu yazıyı okumaya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Arka fonda oda arkadaşlarımın açtığı Müslüm Gürses Spotify listesi çalarken, bugün Kayserili ve Karamanlı oda arkadaşlarımla gittiğim Müslüm filminden bahsetmek istiyorum.

26 Ekim'de vizyona giren ve ortalığı kasıp kavuran, hakkında 1 olumsuz yorum bulunmayan, kalpsiz ruhsuz beni bile ağlatan bir filmdi Müslüm. Öyle ki bugüne kadar sadece babama ve Cem Karaca'ya baba diye hitap ederdim. Müslüm Gürses benim için Müslüm Baba değildi, Müslüm Gürses'ti. Ama artık o da benim babam. Müslüm Babam!


Size şöyle diyim; Filmi; İstiklal Grand Pera Cinemo'da; iki oda arkadaşımın ortasında, gözyaşlarını silmek için açmaya çalıştıkları peçete paketinin hışırtısı ve burun çekme sesleri eşliğinde izledim. Zaten filmin ilk yarısını izlerken benim de ciğerim yandı yandı yandı.. ilk yarının malum sahnesinde de patladı.

Elimden geldiğince az spoiler vermeye çalışarak yazıma devam ediyorum; Müslüm Gürses'in çocukluğundan ölümüne kadar hayatındaki önemli olayların anlatıldığı güzel bir filmdi. Küçüklüğünde ve ergenliğinde babasından gördüğü şiddet, ailesine kol kanat germesi, elindeki değerli her şeyin bir bir kayıp gitmesi, müzikle kendine yeni bir hayat çizmesi... Bunlar zaten insanı etkileyecek konular ama bunların yaşanmış olduğunu bilmemiz bizi ayrıca etkiledi. İlk yarının sonunda birbirimize ''jilet var mı? 35'lik mi açalım 70'lik mi?'' diye sorular soruyorduk düşünün!

Filmin ikinci yarısı Müslüm Gürses'in Muhterem Nur'la tanışması, konserleri, plakları, alkol problemleri, geçmişinden gelen ailevi problemlerle devam etti. İkinci yarının son 20 dakikasında falan filmi tam izleyemedim. Çünkü gözlerim aşırı buğuluydu!!


Filmden çıktıktan sonra hala filmin etkisindeydik. Filmdeki replikleri birbirimize söyleyip duruyorduk. Yurda gelince de Müslüm Babayı açtık ve dinlemeye başladık. Birkaç hafta boyunca onu dinleyeceğime eminim, her dinleyişimde farklı bir şey bulacağıma emin olduğum kadar..!

Size demem o ki, bu filme gidin! Yanınıza bir paket peçete alıp gidin! Arabesk sevmeyenler bile bu filme bayılacaktır, eminim. Konsere sarhoş çıktı diye eleştirenler ''o ruh haliyle konsere çıkabilmiş helal olsun'' diyecek, eminim.

Sevgiyle kalın!


19 yorum:

 1. Merhabalar.
  Adını ve şöhretini duymayanın kalmadığı, rahmetli Müslüm babayı arabesk şarkılarından dolayı hiç dinlemedim desem yeridir. Ne şarkılarında, ne de tarzında kendime göre alabilecek bir şey bulamamıştım. Bu belki de onu hiç dinlemediğim için olabilirdi. Belki bir şarkısını can kulağıyla dinleseydim, arkası gelecekti... Ama kaçırdım. Şimdi siz onun bu filmini böyle iki gözü iki çeşme anlatınca ilgimi çekti doğrusu. Sağlığında şarkılarını dinlememiştim ama, inşAllah en kısa zamanda filmini izlerim. Bu film önerin için de ayrıca teşekkür ederim. Kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Daha çok kız çocukları için kullandığım "zihnin ve bahtın açık olsun." dileğimi sizin için de dilemem de bir sakınca yoktur herhalde. Bu aynı zamanda bana göre bir bir dua cümlesidir.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Recep Bey asıl ben teşekkür ederim güzel yorumunuz ve iyi dileğiniz için :) Ben de arabesk dinlemem ve sevmem. Bir tek Müslüm Baba'nın Affet, Aşk Tesadüfleri Sever, Hangimiz Sevmedik gibi şarkılarını dinlerdim. Onları da dizi ve filmlerde duyduğum için dinlemişimdir. Ama pazartesi günü gidip de bu filmi izledikten sonra, adamın neler yaşadığını öğrendikten sonra Spotify'dan onlarca şarkısını dinledim. Film kesinlikle bir şansı hak ediyor. Ona o şansı vermenizi öneririm :)
   Sevgiler ve saygılarla,

   Sil
 2. Fragmanını izlemiş ve çok beğenmiştim. Bu yorumdan sonra izlemek farz oldu Kamer😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muttlaka izle Yıldızcım. Kesinlikle iyi ki gitmişim diyeceksin ve belki de benim gibi günlerce adamın şarkılarını dinleyeceksin :)
   Ama dediğim gibi yanında peçete de götür :((

   Sil
 3. Fragmanı beni çok çekmemişti ama. Nişanlım da filmi dört gözle bekliyordu. Sağolsun henüz götürmedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahah :) Müsait olduğunuz bir vakit mutlaka gidersiniz. Çünkü gerçekten ağlatan, üzen, etkileyen bir filmdi :(
   Aşkınız ve sevginizin Müslüm Gürses&Muhterem Nur çifti gibi daim olması dileğiyle ^-^

   Sil
 4. Bu filme nedendir bilmiyorum belki önyargılarımdandır, gitmeyi bırak izlemeyi düşünmüyordum... Hakkında sürekli bir sürü güzel şey okudukça da acaba hata mı yapıyorum demeye başladım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Giderken benim de beklentim yoktu. Hani ''bir insan en fazla ne yaşayabilir? Şarkıcı değil mi, çok parası yok mu? Ne derdi olabilir?'' diye düşünüyordum ama kesinlikle öyle değilmiş :(( Adam neler yaşamış ya bak yorumu yazarken bile duygulandım :( Bence filme bir şans vermelisiniz :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 5. ayyyy iyiiii ağlamak iyidiiir filmlerdeeeee bühüüüüü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ooo o zaman mutlaka gidilmesi gereken filmlerin başını bu film çekiyor :(( Cidden Deep hala etkisindeyim..
   Bu arada filme gitmeden önce Müslüm Gürses'in hayatını falan sakın okuma çünkü filmde izleyip öğrenince ayrı bir şok etkisi yaratıyor..

   Sil
 6. Merhaba.
  Derin'in tanıtımını okuyunca uğradım. İzleyenlerdenim artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz sefa getirdiniz efenim :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 7. fragmanı gerçekten çok etkileyiciydi arkadaşım yarın gidecekti en iyi kaynak yapayım aşırı merak ediyorum ben de ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahahah muttlaka gitmeni öneriyorum :) İzlersen bana da haber ver lütfen :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 8. dünkü yazıma koydum blogunuuuuu :)

  YanıtlaSil
 9. Müslüm filmini ben de izlemek istiyorum. Aldığım yorumlar hep olumlu. Yaptığı müzik tarzını çok sevmesem de Müslüm de bu tarzın en iyileridendi. Yaptığın işi en iyi şekilde yaparsan benim gibi tarzı sevmeyenler bile zaman zaman dinler. Müziğine saygı duyduğum sanatçıydı, ilk fırsatta izleyeceğim. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Ben de diziler filmler sayesinde duyduğum birkaç şarkısını biliyordum. Dinlediğim bir sanatçı değildi. Ama yaptığı en işi en iyi şekilde yaptığına eminim. O kadar acı yaşamış ki böyle acıklı şarkıları böyle içten ondan başka kim söyleyebilirdi ki? Mutlaka gidin filme :)
   Sevgilerle ^-^

   Sil
 10. Biz de gitmek istiyoruz eğer vizeler bitene kadar vizyondan kalkmazsa :(((

  YanıtlaSil